„Obcy” atakują Szkocję. Obce gatunki zwierząt i roślin wkraczają na nieswoje terytorium

Mieszkańcy i miłośnicy przyrody w Szkocji od pewnego czasu zauważają dziwne zwierzęta, których wcześniej nigdy nie spotkali w swoich okolicach. Według Krajowej Agencji Ochrony Przyrody, tereny Szkocji są wręcz zagrożone inwazją obcych gatunków.

Istnieje już ponad 180 gatunków, które nie powinny się znajdować w tej szerokości geograficznej. To 122 rośliny i około 60 zwierząt. Stanowią one zagrożenie dla dotychczasowych gatunków zamieszkujących Szkocję.

W jaki sposób i skąd przybyły?

Niektóre przybyły na statkach, wraz z dostawami, inne uciekły z ogrodów prywatnych lub zoologicznych. Kolejne siłą rzeczy dotarły do Szkocji, najpierw rozprzestrzeniając się w Europie, a następnie w Wielkie Brytanii.

Jakie są najgroźniejsze obce gatunki?

1. Jeleń – mutant. To jeleń nazywany „Asbo Bambi”. Pochodzi z Chin i nazywany jest jednym z najbardziej niszczycielskich zwierząt w Wielkiej Brytanii. Niszczy lasy, uprawy i ogrody. W Anglii jest już dość długo, bo od końca XIX wieku. Teraz dotarł do Szkocji. W Szkocji trzymanie jeleni bez zezwolenia jest nielegalne, a wypuszczanie ich na wolność jest przestępstwem.

2. Różowy łosoś. Pochodzi z Oceanu Spokojnego. Rozprzestrzenił się w części północnej Europy, po wypuszczeniu do rzek w Rosji w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pierwszy raz zostały zauważone i sfilmowane w 2017 roku w rzece Ness w Highlands. Wędkarze donoszą, że ryby dalej są widziane podczas tarła i na stałe zadomowiły się w Szkocji.

Reklama

3. Rak. Jest jednym z najgorszych „przestępców”. Zagraża rodzimym gatunkom słodkowodnym. Raki, które naturalnie występują w Japonii, osiadają na dnie i duszą siedliska dna morskiego, nie pozwalając im się rozwijać. Brązowawy rak, o skórzastej teksturze ciała szybko się rozmarza i pokrywa całe dna morskie. Ryby nie mają szans na tarło, a także tracą swoje żerowiska. Ten gatunek został odnaleziony w Clyde i Argyll. Inny gatunek raka, pochodzący z Ameryki Północnej został zauważony w ponad 20 miejscach w Szkocji, w tym w jeziorach w Dumfries i Galloway oraz w stawie kamieniołomów w Highlands.

4. Krewetka. Krewetka zabójcza to 3 cm zwierzątko, które poluje na szereg innych gatunków m.in. na inne krewetki i wszelkie owady wodne.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama