Muzyka relaksacyjna dla psów

Muzyka relaksacyjna dla psa – Twój pies ją pokocha

Trudno uciec od muzyki, otacza nas od dzieciństwa i towarzyszy nam w prawie każdym momencie życia – w domu, w pracy, w drodze, podczas jazdy samochodem, autobusem, podczas oglądania filmów. Każdy z nas słucha innej muzyki i inna muzyka go relaksuje. A co z psami? Czy psy lubią słuchać muzyki? I jaki ma ona na nich wpływ? 

Muzyka relaksacyjna dla psa 

Psy są do nas wbrew pozorom naprawdę bardzo podobne. Czy psiaki jednak lubią muzykę? Czy mają wyrobiony gust muzyczny? W 2010 roku Laurie Anderson zagrała dla zwierzaków (psów i kotów) specjalny koncert, który był przygotowany z niezwykłą pieczołowitością. Muzyka była dobrana i skomponowana tak, by psiaki i koty czuły się jak najlepiej podczas jej słuchania – była to muzyka o specjalnej częstotliwości, która była wyższa, niż ta, do której jesteśmy przeciętnie przyzwyczajeni. Niestety opiekunowie, którzy siedzieli na koncercie razem ze swoimi pupilami, ledwo słyszeli melodię, właśnie z uwagi na jej wyższą częstotliwość. Zwierzęta były podobno koncertem absolutnie zachwycone. Czy dowodzi to tego, że psy uwielbiają słuchać muzyki? 

Muzyka dla psa ma wiele korzyści, szczególnie, kiedy Twój pies jest zestresowany, albo często wychodzisz z domu i musisz zostawiać go samego. Okazuje się, że odpowiednio dobrana muzyka może pomóc załagodzić te problemy! Kluczowy będzie jednak wybór odpowiedniego gatunku muzyki. Aby pies się uspokoił, muzyka dla niego powinna być przede wszystkim jak najbardziej relaksująca. 

Muzyka uspokajająca dla psa – jakie kryteria powinna spełniać? 

Zanim puścisz psu spokojny kawałek, warto wiedzieć, jakie kryteria powinna spełniać muzyka, którą odtwarzasz swojemu psiakowi, by wywołać jak najbardziej optymalne korzyści. Co zatem warto wziąć pod uwagę? 

Gatunek muzyki

Kiedy chcemy, żeby pies się zrelaksował, powinniśmy wybrać gatunek muzyki, który będzie spokojny i odprężający. Nie powinniśmy zatem odtwarzać rocka, czy metalu, ponieważ pies może się bać i może to pogorszyć sytuację, zamiast ją poprawić. 

Reklama

Długość utworu

Długość utworu jest bardzo ważna. Okazuje się, że najlepiej, kiedy odtwarzanie muzyki trwa minimalnie 60 minut, by dać zwierzakowi czas na zrelaksowanie się. Można jednak zacząć od krótszego odtwarzania i stopniowo je wydłużać, tak, by pies się przyzwyczaił. Pamiętaj też, żeby zmieniać co jakiś czas playlistę – w końcu tak jak my, psiak również się nudzi i nie ma ochoty słuchać jednej składanki bez końca. 

Potrzeby psiaka 

Rodzaj muzyki należy dostosować do temperamentu psiaka. W końcu podobnie jak u ludzi, każdy pies ma swój gust i preferencje. Nie każdy pies będzie w ogóle lubił słuchać jakiejkolwiek muzyki i to również należy uszanować. Spróbuj jednak, naprawdę warto. Obserwuj uważnie psiaka podczas odtwarzania i sprawdź, czy staje się bardziej zrelaksowany, czy może spięty. 

Reklama

Zatem najlepsza muzyka dla psa to taka, która jest dobrana do jego indywidualnych potrzeb. Na YouTube znajdziesz całą masę składanek idealnych dla psów, przeznaczonych właśnie dla relaksu. Podczas słuchania muzyki możemy głaskać psiaka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama