Kot z zespołem downa- jak się nim opiekować?

Zespół Downa (trisomia 21 chromosomu) kojarzy się wszystkim jako ludzka choroba genetyczna. Nic bardziej mylnego. W ciągle zaskakującym nas świecie przyrody, zdarzają się zwierzęta, które również dotyka ta choroba. Co prawda zdarza się to rzadziej niż u człowieka, jednak nie jest niemożliwe. Żywym dowodem na to jest kot Monty, który szybko stał się popularny w Internecie, a jego zdjęcia obiegły cały świat. Jakie są objawy zespołu Downa u kota oraz jak zająć się chorym pupilem?

Objawy zespołu Downa u kotów

  • okrągłe i szerokie oczy, zamiast kośnych
  • uszy karłowate i opadające, zamiast spiczastych
  • spłaszczony nos, w kształcie guzika
  • zła koordynacja ruchowa, chwiejna postawa, brak skoczności
  • problem z oddawaniem moczu 
  • zaburzenia widzenia
  • słabe napięcie mięśniowe
  • możliwe problemy z sercem

Są to najczęściej spotykane i najbardziej charakterystyczne objawy zespołu Downa u kotów, ale należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne i nie wszystkie z objawów muszą występować u naszego pupila. Jeżeli zauważy się powyższe objawy u swojego czworonożnego przyjaciela, należy udać się z nim do weterynarza, gdzie będzie miał zapewnioną stałą opiekę zdrowotną. Zwierzęcy lekarz przeprowadzi mu wszystkie niezbędne testy i wykluczy inne choroby, których objawy są podobne do zespołu Downa. Może to być choroba neurologiczna, uraz, czy wirus złapany w życiu płodowym. 

Jak opiekować się kotem z zespołem Downa?

Na to pytanie jest prosta odpowiedz. Z miłością, troską, cierpliwością. Poza regularnymi wizytami u weterynarza, kot z zespołem Downa wymaga specjalnej opieki swojego właściciela. Głównie związane jest to z objawami, które się u niego pojawią. Ponieważ chore zwierzę ma złą koordynację ruchową, jest niezdarne i mniej skoczne oraz ma problemy ze wzrokiem i słuchem, należy usunąć z jego drogi przedmioty, o które mógłby się potknąć czy z których mógłby spaść. W domu nie powinno być stromych schodów, basenów, innych drapieżników, czy szklanych ozdób, które kot będzie w stanie łatwo popsuć i rozbić, robiąc sobie nimi krzywdę. Niektóre koty mogą potrzebować pomocy przy myciu się, jedzeniu i piciu. W takiej sytuacji należy pamiętać o ich pielęgnacji i kąpieli oraz rozdrabnianiu i kupowaniu najwyższej jakości karmy.

Gdy weterynarz stwierdzi problemy z sercem, należy pilnować pupila, aby nie prowadził zbyt aktywnego trybu życia. Jeżeli nasz pupil ma problemy z oddawaniem moczu, można obserwować go i starać się wywnioskować kiedy wyjść z nim na dwór, czy zaprowadzić go do kuwety, tak by narobił jak najmniej szkód. Kota z zespołem Down ciągle trzeba mieć na oku, interesować się nim, obserwować go uważnie i pomagać za każdym razem gdy przyjdzie taka potrzeba. Najważniejsza jest wyrozumiałość, ponieważ żadną z wyrządzonych szkód, nie została zrobiona z premedytacją. 

Koty chore na zespół Downa zasługują na taką samą miłość jak zdrowe zwierzaki, a nawet większą! Oczywiście wymagają stałej opieki i zainteresowania opiekuna, ale odpłacą się swoim zachowaniem. Nie bez powodu mówi się, że koty dotknięte zespołem Downa zachowują się przyjaźniej i reagują na wypowiadane do nich słowa. Jeżeli jesteśmy gotowi na taki obowiązek, warto dać choremu kociakowi naszą miłość.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Jak często odrobaczać kota?

W życiu każdego kota szczególnie istotne miejsce powinna posiadać profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pasożyty zewnętrzne, jak i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Lek przeciwbólowy dla kota

Bezradność w obliczu cierpiącego kociego przyjaciela jest dramatem również dla opiekuna. Patrzenie na ból kociego [...]

Dodaj komentarz

Reklama