Agama brodata – pozwól sobie na odrobinę egzotyki!

Choć wygląda jak smok – nie musimy się bać, że nas zje lub podpali. Chociaż ma kolce – nie musimy się obawiać, że nas nimi pokłuje. O jakim stworzeniu mowa? Oczywiście o agamie brodatej! Obok gekona lamparciego i orzęsionego jest ona najpopularniejszym gatunkiem jaszczurki, który gości w naszych domach. Ma łagodne usposobienie i z łatwością daje się oswoić.

Osobom, które chcą mieć nietypowego egzotycznego pupila przybliżamy temat. Z tekstu dowiesz się jak przygotować się do zakupu agamy brodatej, jakie terrarium jej przygotować oraz gdzie najlepiej kupić jaszczurkę.

Gdzie kupić agamę brodatą?

Jeśli decydujemy się na zakup agamy brodatej, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na miejsce, z którego bierzemy zwierzaka. Sklepy zoologiczne, chociaż wyprofilowane pod kątem zwierząt, raczej nie będą posiadać bogatego doświadczenia i wiedzy na temat terrarystyki, która wciąż jest nową i raczkującą dziedziną w Polsce. Dodatkowo sklep zoologiczny nie będzie zwykle oferował szerokiego wyboru, jeśli chodzi o kolory i odmiany agam brodatych.

Lepszą alternatywą będzie zakup jaszczurki w sklepie terrarystycznym. Z uwagi na wąską dziedzinę, którą podejmują tego typu sklepy, możemy liczyć na dużo szerszy wybór agam. Kolejnym atutem zakupu w sklepie terrarystycznym będzie doradztwo pasjonatów, którzy nie tylko zajmują się sprzedażą, ale najczęściej również hodowlą wielu gatunków jaszczurek. Z całą pewnością możemy zaufać ich wiedzy oraz mieć pewność, że zwierzęta pochodzą ze sprawdzonych źródeł.

Jeśli zależy nam na tym, by kupić agamę brodatą od profesjonalistów, których wiedza znacząco odbiega od wiedzy ekspedienta w sklepie zoologicznym, warto zwrócić się również do hodowli zwierząt egzotycznych. Jedną z takich hodowli agam brodatych jest hodowla Gady z brodą, która od 6 lat specjalizuje się w hodowli jaszczurek różnych gatunków. W miejscach takich jak to najczęściej będziemy mieć największy wybór jaszczurek, będących pod stałą opieką weterynaryjną. Dodatkowo z uwagi na kupno agamy u samego źródła, cena najczęściej będzie niższa niż w sklepach, ponieważ będzie pozbawiona narzutu sprzedawcy.

Reklama

Warto też odwiedzić giełdy terrarystyczne, na których hodowcy z całej Polski wystawiają różne gatunki jaszczurek, pająków i wielu innych egzotycznych stworzeń.

Profesjonalni hodowcy pracowali latami, by utrwalić wybrane cechy jaszczurek u kolejnych pokoleń. Doprowadziło to do powstania wielu odmian barwnych agam brodatych. Do najpopularniejszych odmian, w których może występować agama należą:

Reklama

Najpopularniejsze odmiany agam brodatych

  • Red – jest to agama, której skóra ma czerwone ubarwienie,
  • Orange – agama jest koloru pomarańczowego,
  • Yellow – agamę yellow wybierzemy, jeśli chcemy mieć ją w żółtym kolorze,
  • Classic – klasyczna odmiana, będąca najbardziej zbliżona do agam żyjących dziko, ma szare lub brązowe barwy,
  • Hypo – agama ma zmniejszoną ilość czarnego pigmentu, co sprawia, że ma przezroczyste pazury,
  • Trans – agama posiada całkowicie czarne oczy i przezroczyste łuski,
  • Witblits – ta odmiana cechuje się zredukowanymi wzorami, jaszczurka ma jednolity pastelowy kolor,
  • Leatherback – agama brodata tej odmiany cechuje się zmniejszoną ilością kolców, jej skóra jest znacznie gładsza niż u klasycznej agamy, co sprawia, że kolory są też bardziej uwydatnione.

Jak przygotować się do kupna agamy brodatej? Wybór terrarium

Wiemy już, na co zwrócić uwagę przy zakupie agamy brodatej, jednak musimy mieć świadomość, że samo kupno gada powinno nastąpić na samym końcu. Zanim wybierzemy jaszczurkę o wymarzonej odmianie, najpierw musimy przygotować odpowiednie warunki dla nowego lokatora.

Jej domem będzie terrarium, więc warunki wewnątrz powinny możliwie jak najbliżej odtwarzać naturalne środowisko. Nie wystarczy jakiekolwiek terrarium, musi być ono typu horyzontalnego o wymiarach wynoszących co najmniej 120 x 60 x 60 cm. Oczywiście jeśli mamy więcej przestrzeni w domu, terrarium może być większe – nie ma górnej granicy, która mogłaby szkodzić agamie. Zbiornik powinien mieć przede wszystkim wentylację grawitacyjną, która będzie umożliwiała swobodny przepływ i wymianę powietrza. Z tego też powodu nie możemy agamy trzymać w akwarium, ponieważ jest ono pozbawione takiej wentylacji i jej brak będzie powodować niestabilne warunki wewnątrz, które odbiją się na zdrowiu jaszczurki.

Najpopularniejsze są terraria szklane oraz drewniane, które są wykonane z płyty meblowej. Każdy rodzaj zbiornika ma swoje plusy i minusy. 

Terrarium drewniane lepiej trzyma ciepło, jest bardziej estetyczne, bo posiada wiele opcji kolorystycznych, więc możemy je dopasować do barw wnętrza mieszkania. Oprócz tego łatwiej będzie zamontować osprzęt i lampy. Minusy takiego terrarium to duży ciężar, podatność na zawilgocenia i podatność na zarysowania

Reklama

Terrarium szklane jest łatwiejsze w czyszczeniu (ze szklanej powierzchni łatwiej uprzątnąć nieczystości), mamy też możliwość obserwacji jaszczurki z wielu stron. Do wad takiego rozwiązania należy podatność na pęknięcia, dodatkowo szkło w bardzo szybko sposób traci temperaturę, więc ma większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Decydując się na taki zbiornik, musimy też pamiętać, by przynajmniej 2 z 4 ścian zabudować, tak by nie niepokoić jaszczurki obserwowaniem z każdej strony.

Wystrój i wnętrze terrarium – oświetlenie i ogrzewanie

Po wybraniu terrarium musimy zadbać o odpowiednie warunki wewnątrz zbiornika. Najważniejszą kwestią będzie stworzenie tzw. wyspy ciepła, czyli miejsca, w którym agama brodata będzie się wygrzewać, łapiąc jednocześnie promienie UV.

Warto również zadbać o wystrój ścian. Jeśli decydujemy się samodzielnie zbudować terrarium, możemy do wystroju ścian użyć np. z zaprawy klejowej i styropianu. Warto stworzyć półeczki, po których agama będzie mogła się wspinać i na nich wypoczywać, obserwując świat z góry. Największą z półek możemy zaaranżować na wspomnianą wcześniej wyspę ciepła. 

Do jej stworzenia, będziemy potrzebować lampy grzewczej i lampy UVB. Należy je zamontować koło siebie w jednym miejscu, co najmniej 30 cm od podłoża, tak by agama nie mogła ich sięgnąć i niechcący się poparzyć. Na powierzchni tuż pod lampami, temperatura powinna wynosić ok. 38-40 stopni. Musimy pamiętać, że zamontowanie lamp jest konieczne, ponieważ światło UV umożliwia agamie wytwarzanie witaminy D, która pozwala wchłaniać wapń. Temperatura w terrarium powinna być zróżnicowana i w najchłodniejszym miejscu nie powinna spadać poniżej 20 stopni.

Reklama
Reklama

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego podłoża. Nie każdy materiał będzie nadawał się na ściółkę, ponieważ niektóre z nich mogą prowadzić do zaczopowania gada. Dla młodych agam polecane są zwykłe ręczniki papierowe – maluchy nie będą ich przypadkowo spożywać, a nawet jeśli, to celuloza z łatwością zostanie wydalona z organizmu.

Dla dorosłych jaszczurek najbezpieczniejszym podłożem będzie glina wędkarska wymieszana z piaskiem. Po nałożeniu mieszanki na dno terrarium należy spryskać ją wodą, odpowiednio uformować i poczekać aż całość wyschnie, tworząc twardą skorupę. Takiego podłoża agama nie będzie w stanie zjeść.

Do niepolecanych rodzajów podłóż należy np. kostka bukowa, która po połknięciu nie zostanie strawiona i jest trudna do wydalenia przez jaszczurkę. Może to prowadzić do zaczopowania lub nawet poranienia przewodu pokarmowego.

Z dodatkowego wyposażenia, warto zaopatrzyć terrarium w dwie miseczki – jedną na rośliny i owady, a drugą na wodę do picia. Jeśli mamy duży zbiornik możemy umieścić w nim basen, w którym agama chętnie będzie sią kąpać.

Do sprawdzenia czy w terrarium panują odpowiednie warunki mogą posłużyć takie akcesoria jak termometr i higrometr.

Żywienie i suplementacja agamy brodatej

Na różnych etapach życia agama wymaga różnych składników odżywczych. Młode agamy powinniśmy częściej karmić owadami, takimi jak:

  • Karaczany argentyńskie, szare, tureckie, zielone,
  • Świerszcze bananowe, kubańskie, domowe,
  • Szarańcza wędrowna i pustynna.

Z uwagi na szybki rozwój, małe agamy mają duże zapotrzebowanie na białko, które jest głównym składnikiem budulcowym. Rośliny powinny być tylko dodatkiem, stanowiącym ok. 20% diety. Mogą to być np. roszponka, rukola, bazylia, niektóre kiełki.

Z biegiem czasu proporcje pokarmowe powinny się zmieniać i u dorosłej agamy dominującym składnikiem diety powinny być rośliny (ok. 80%). Są one mniej kaloryczne i agama karmiona zieleniną nie będzie tak podatna na utuczenie jak agama, która spożywa same owady.

Oprócz samego karmienia, istotna jest również odpowiednia suplementacja, która będzie pozwalała jaszczurce prawidłowo się rozwijać. Razem z posiłkami powinniśmy agamie dostarczać wapń (bez witaminy D) oraz 2 razy w tygodniu specjalną mieszankę witamin dla gadów. Wapń zapobiega u agamy rozwojowi krzywicy i zapewnia prawidłowy rozwój tkanki kostnej, więc nie możemy o nim nigdy zapominać, jeśli chcemy by zwierzę żyło długo i szczęśliwie.

Zapisz się na newsletter!

Opublikowany w Gady

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama