Koń fryzyjski to niezwykły koń, obok którego nie da się przejść obojętnie. W skrócie często określany jako fryz. Jest to rasa koni gorącokrwistych, pierwotnie zaliczana do zimnokrwistych. Zmiana w klasyfikacji zaszła poprzez krzyżówki z egzotycznymi rasami koni gorącokrwistych przy tworzeniu rasy. Miłośnicy rasy i hodowcy koni nazywają go „Czarną Perłą”.
Pochodzenie konia fryzyjskiego
Rasa ta pochodzi z historycznej krainy zwanej Fryzją, leżącej na terenie dzisiejszej Holandii. Konie fryzyjskie zostały wyhodowane na bazie prymitywnych, obecnie wymarłych koni leśnych. Były to konie o bardzo masywnej budowie. Niezwykle ciężkie, zbliżone do dzisiaj nam znanych koni pociągowych. Niegdyś ludzie użytkowali je, szczególnie Germanie i Fryzowie, wykorzystując jako konie wojenne i ogólnoużytkowe. Miały szorstką sierść i długą grzywę oraz ogon. Kopyta były duże i szerokie, co stanowiło doskonałe przystosowanie do poruszania się po grząskich bagiennych terenach. Konie fryzyjskie powstały w wyniku krzyżowania koni leśnych z końmi czystej krwi andaluzyjskiej oraz koni rasy lusitano. W efekcie powstała rasa, która dzięki swojej niezwykłej sile, wytrzymałości i braku wybredności na ubogie żywienie zyskała popularność w całej Europie. Nie wymagają wybitnie dobrych warunków utrzymania i żywienia, nie należą do ras wrażliwych i specjalnie wymagających.
Wygląd konia fryzyjskiego
Konie fryzyjskie są szczególnie cenione za piękny, długi i wysoki chód oraz bardzo charakterystyczną postawę. Konie fryzyjskie to rasa wysoce masywna, bardzo silna i ciężka. Mimo mocnej budowy konie te są proporcjonalnie zbudowane, a ich wygląd jest dostojny i elegancki. Koń ten wyróżnia się pięknym, głębokim, karym umaszczeniem a także bujną grzywą i ogonem oraz obecnością obfitych, wysoko umieszczonych szczotek pęcinowych. Koń fryzyjski jest koniem o ciężkim kośćcu i średnim gabarycie. Według wzorca rasy koń ten powinien mieć co najmniej 152 – 160 cm w kłębie. Głowa konia fryzyjskiego jest długa, harmonijnie zbudowana. Uszy wyjątkowo ruchliwe. Grzywa i ogon bardzo bujne i gęste o falistym włosiu. Charakterystyczną cechą oni fryzyjskich jest wygięta, wysoko noszona szyja.. Kończyny tego konia są stosunkowo krótkie i mocne. Do hodowli koni fryzyjskich dopuszcza się wyłącznie konie czysto kare. Jego chód jest wybitnie sprężysty i silny, kłus wysoki, sprawiający wrażenie tanecznego. Galop wysoce rytmiczny. Koń fryzyjski jest użytkowany zarówno w sportach jak i w rekreacji. Dobrze sprawdza się zarówno w zaprzęgach i pod siodłem. W dawnych czasach były wszechstronnie użytkowane. Konie fryzyjskie zachwycają swoją masywną a jednocześnie niezwykle harmonijną i proporcjonalną budową. Ich charakter jest wysoce zrównoważony, są cierpliwe i chętnie współdziałają z człowiekiem. Spotykało się je pod siodłem w walkach jako konie bojowe, w zaprzęgu, w rolnictwie i leśnictwie. Przez wiele lat były używane w celu uszlachetniania i doskonalenia innych ras. Konie fryzyjskie dobrze radzą sobie jako konie sportowe. Dzięki swoim predyspozycjom oraz pięknej budowie są używane często w konkursach ujeżdżeniowych czy też jako konie na paradach i pokazach. Konie fryzyjskie należą do przyjaznych. Są energiczne, ale jednocześnie posłuszne i bardzo odważne. Należą do ras wybitnie cierpliwych i szybko uczących się. Nie wykazują specjalnych tendencji do narowów. Poprzez duże zdolności w kwestii uczenia się, dość szybko przystosowują się do nowych i zmiennych warunków. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w rekreacji i oraz jako terapeuci w hipoterapii. Ze względu na swoją dużą wszechstronność konie te należą do dość drogich ras.
Cena
Kwota pieniędzy, z jaką powinien liczyć się potencjalny przyszły właściciel mieści się przeważnie w przedziale od 30 tysięcy do nawet kilkuset tysięcy za wybitnie dobre osobniki. Duże znaczenie ma tutaj pochodzenie oraz poziom przygotowania koni do pracy.