Gończy węgierski opis rasy

Pies gończy węgierski łączy najlepsze cechy co najmniej kilku ras. Jest zwinny i świetnie biega, niczym chart, ma poczucie humoru i zapotrzebowanie ona zabawę niczym jamnik, jest inteligentny jak pudel i potrafi świetnie walczyć. Jest bliskim kuzynem naszego rodzimego psa – gończego polskiego. Jest to spokojny psiak, który manifestuje swój temperament dopiero podczas pracy. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i uwielbia długie spacery, bez nich szybko staje się nieszczęśliwy.

Gończy węgierski charakter

Jest to rasa, która zapoczątkowała wszystkie inne rasy europejskich psów gończych. Jest to psiak, który na co dzień jest spokojny, tak jak wspomniałam wcześniej, swój temperament manifestuje dopiero podczas pracy, kiedy staje się bardzo wytrwały i nastawiony na cel.

Gończy węgierski nadaje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że będzie mieć zapewnione codzienne długie spacery. Ich czas trwania wynika głównie z tego, że ta rasa uwielbia obwąchiwać wszystko wokół. Jeśli nie zapewnimy mu takich regularnych spacerów, zacznie uciekać.

Psiak ten uwielbia dzieci, jest lekko nieufny wobec obcych. Generalnie dogaduje się z innymi zwierzętami, jednak może mieć dominujące tendencje w stosunku do samców tej samej rasy lub innej rasy psów gończych.

Gończy węgierski zdrowie i żywienie

Może mieć problem z dysplazją stawów biodrowych, ale osobniki obciążone tą wadą są po prostu wykluczane z hodowli, by nie przekazywały wadliwych genów.

Reklama

Pies mieszkający w domu zadowoli się dobrej jakości karmą, czy BARF-em, jedynie pracujące psy powinny mieć zapewnioną większą ilość kalorii i tłuszczu w diecie.

Gończy węgierski historia

Historia tej rasy sięga aż starożytności, kiedy psiaki te były używane przez Madziarów do naganiania zwierzyny. Następnie stały się ulubieńcami myśliwych i królów w średniowieczu. Historia rasy rozwijała się nieprzerwania aż do I wojny światowej. Po II wojnie światowej rasa ta praktycznie wyginęła. Miał na to wpływ zakaz polowań zarządzony w Transylwanii.

Reklama

Na szczęście przetrwało kilka osobników i udało się odbudować rasę. W 1966 roku została oficjalnie uznana przez FCI. Obecnie jest przede wszystkim popularne na Węgrzech i w Rumunii.

Gończy węgierski pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana, należy jedynie pamiętać o regularnym szczotkowaniu, szczególnie w okresie linienia. Idealnie nada się do tego gumowa rękawica z wypustkami, która pozbędzie się martwego włosa.

Poza szczotkowaniem trzeba oczywiście dbać o higienę uszu psiaków, bowiem mogą mieć one skłonność do infekcji. Należy również regularnie przycinać pazury.

Gończy węgierski hodowla

Niestety jest to rasa, która nie występuje jeszcze w Polsce. Szczeniaka można nabyć tylko za granicą.

Reklama

Jego wielkość to od 55 – 65 cm, a waga oscyluje od 28 – 32 kg.

Średnia długość życia to mniej więcej 12 lat, choć często zdarzają się przedstawiciele tej rasy, którzy żyją conajmniej kilka lat dłużej.

Gończy węgierski cena

Szczeniak kosztuje od 1800 – 4000 zł, a jego miesięczne utrzymanie to koszt od 100 – 200 zł.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Arystokratyczne rasy psów

Historia psa i człowieka biegnie wspólnie nieprzerwanie od blisko dwudziestu tysięcy lat. Człowiek wykorzystywał psa [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama