Jak często odrobaczać kota?

W życiu każdego kota szczególnie istotne miejsce powinna posiadać profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pasożyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia naszych czworonogów oraz nas samych, mimo że nie każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę. Istnieje wiele gatunków pasożytów, które przystosowały się do życia wewnątrz naszych kocich przyjaciół. Możemy do nich zaliczyć różne gatunki tasiemców, nicieni i pierwotniaków. Regularne odrobaczanie u zdrowych zwierząt powinno być najczęściej przeprowadzaną procedurą medyczną. Szczególnie ważne jest odrobaczanie najmłodszych kociąt, ponieważ to właśnie dla nich pasożyty stanowią największe zagrożenie, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do ich śmierci.

Dlaczego pasożyty wewnętrzne są aż takie groźne?

Po pierwsze pasożyty żołądkowo-jelitowe najzwyczajniej w świecie objadają kota. W ten sposób zwierzę nie pobiera wystarczającej ilości substancji odżywczych z pożywienia, mimo nawet najwyższej jakości karmy. Objawia się to wielokierunkowo; od spadku masy ciała, pogorszenia jakości okrywy włosowej, przez okresowe biegunki, aż po zagrażające życiu wycieńczenie organizmu przy intensywnych inwazjach. Kolejnym problemem, z jakim boryka się przewód pokarmowy zarobaczonego kota, jest mechaniczne drażnienie i uszkadzanie błony śluzowej. Predysponuje to do wtórnych zakażeń i innych poważnych problemów zdrowotnych. W tym miejscu warto dodać, że niektóre choroby, jak panleukopenia, czy koronawiroza jelitowa przebiegają znacznie agresywniej u kotów zarażonych pasożytami. Pasożyty wydzielają również szkodliwe dla organizmu metabolity. Powodują również ogólny spadek odporności – to właśnie dlatego nasze koty przed każdym szczepieniem profilaktycznym muszą zostać odrobaczone. To tylko ogólna charakterystyka oddziaływania pasożytów na organizm kota. Ich szkodliwość różni się oczywiście w zależności od tego, z jakim pasożytem mamy do czynienia.

Jak często odrobaczać kota?

To bardzo ważne pytanie, na które odpowiedź najlepiej uzyskać od lekarza weterynarii. Nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość odrobaczania i dobór odpowiednich preparatów różni się bowiem w zależności od wieku oraz trybu życie kota. Istnieją jednak ogólne wytyczne dostępne dla każdego. Szczególną uwagę poświęcają one odrobaczaniu najmłodszych kotów. Uważa się, że każdy kot w wieku od 3-4 tygodnia życia do 3 miesiąca życia powinien być odrobaczany często – co dwa tygodnie, a następnie jeszcze 2-3-krotnie aż do 6 miesiąca życia. Jest to spowodowane szczególną skłonnością kociąt do zarażania się pasożytami. Jako ciekawostkę można w tym miejscu podać fakt, że niektóre pasożyty mają zdolność do przenikania przez łożysko i do mleka matki. Należy zaznaczyć, że taka częstotliwość odrobaczania nie jest dla zwierząt szkodliwa, ponieważ stosowane preparaty mają bardzo szeroki margines bezpieczeństwa i niezwykle rzadko dają działania niepożądane. Częstotliwość odrobaczania starszych kotów jest uzależniona od ich trybu życia. Przyjmuje się, że minimalnym okresem między odrobaczeniami są 3 miesiące. Jeśli jednak nasz kot ma bliski kontakt z ludźmi (szczególnie z dziećmi) warto odrobaczać go znacznie częściej ze względu na ryzyko przeniesienia inwazji na człowieka. Środki przeciwko nicieniom można podawać nawet co miesiąc, natomiast przeciwko tasiemcom nieznacznie rzadziej, chociaż wiele dostępnych na rynku preparatów posiada komponenty o szerokim spektrum działania skierowane przeciwko różnym pasożytom.

Jakie preparaty stosujemy u kotów?

Na szczęście istnieje bardzo wiele preparatów przeciwpasożytniczych posiadających różne drogi podania. Najpopularniejsze (i zazwyczaj również najtańsze) są oczywiście tabletki zawierające zwykle fenbendazol lub milbemycynę i prazykwantel. Niestety nie każdy kot chętnie połyka tabletki. Wówczas dobrą alternatywą są preparaty w postaci past i zawiesin doustnych. Bardzo ciekawą formą podania posiadają preparaty spot-on. Są to krople, które należy podać na skórę kota w miejscu, którego zwierzę nie jest w stanie dosięgnąć językiem. Preparat stopniowo wchłania się przez skórę i skutecznie eliminuje pasożyty z przewodu pokarmowego kota. Tego typu produkty zwykle zawierają emodepsyd, prazykwantel, selamektynę. Niektóre dodatkowo zawierają składnik przeciwko pasożytom zewnętrznym. Są bardzo łatwe w podaniu i oszczędzają kotu stresu związanego z podawaniem preparatów doustnych. Oprócz tego istnieją preparaty w formie iniekcyjnej jednak są one zarezerwowane dla zaawansowanych przypadków. Odpowiedni dla naszego kota preparat wybierze lekarz weterynarii, opierając się na indywidualnych potrzebach i preferencjach naszego kota.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Co w Sierści Piszczy prowadzonym przez lekarzy weterynarii i behawiorystów. Więcej o odrobaczaniu kotów można dowiedzieć się na  stronie https://cowsierscipiszczy.pl/robaki-kota-odrobaczanie/

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Lek przeciwbólowy dla kota

Bezradność w obliczu cierpiącego kociego przyjaciela jest dramatem również dla opiekuna. Patrzenie na ból kociego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Reklama