Drever

Drever to rasa pochodząca ze Szwecji. Pochodzi od skrzyżowania gończego westfalskiego (małego psa wykorzystywanego do śledzenia jeleni) i gończego duńskiego. W tym czasie hodowcy szwedzcy rozpoczęli krzyżowanie psów z rodzimymi rasami. Celem stworzenia rasy Drever, było stworzenie rasy, która dobrze działa na trudnym terenie. W miarę konsekwentna hodowla doprowadziła do wyspecjalizowania dwóch odmian w obrębie nowej rasy psów myśliwskich. Większa z nich otrzymała nazwę Drever. Pies rasy Drever został uznany przez Szwedzki Związek Kynologiczny jako odrębna rasa w 1949 roku.

Drever – charakterystyka

Drevery to małe i średnie psy. Zarówno samce, jak i samice rasy Drever są mniej więcej tej samej wielkości. Zwykle mają od 30 do 40 centymetrów wzrostu i ważą od 15 do 20 kilo. Drevery są w pełni dorosłe do pierwszego roku życia. Drever jest raczej solidny i silny niż elegancki i szybki. Ma dumną sylwetkę, dobrze rozwinięte mięśnie i zwinny wygląd. Czuły, zabawny i słodki, Drever dobrze dochodzi do porozumienia z większością innych ras i świetnie sprawdza się w grupach. Drever, jako pies o żywym i zrównoważonym usposobieniu, nigdy nie jest agresywny, nerwowy ani płochliwy. Jest zadowolony w większości sytuacji życiowych, ale ma tendencję do bycia głośnym, kiedy ostrzega przed niebezpieczeństwem lub podczas zabawy.

Drever – zdrowie

Niektóre psy mogą mieć wrodzone problemy zdrowotne, ale większość psów rasy Drever to bardzo zdrowe psy. Współpracując z odpowiedzialnym hodowcą, przyszli właściciele powinni zdobyć niezbędną wiedzę na temat specyficznych problemów zdrowotnych występujących u tej rasy. Drevery są bardziej podatne na otyłość niż niektóre inne rasy. Regularne ćwiczenia i aktywność są również ważne dla tych psów, aby zapobiec otyłości. Drever może również cierpieć na infekcje ucha. Regularnie sprawdzaj uszy psa i utrzymuj je w czystości, aby zmniejszyć gromadzenie się woskowiny. Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się po uszach, umów się na wizytę u weterynarza. Krótka, szorstka sierść Drevera jest łatwa w utrzymaniu. Choć zdarza im się zrzucać trochę sierści, pies ten jest tak naprawdę rasą, którą można myć w domu. Okazjonalna kąpiel Drevera pozwoli zachować czystość i doskonały wygląd. W razie potrzeby można przycinać paznokcie obcinaczem lub szlifierką, aby uniknąć przerostu, rozdwajania i pękania. Uszy Dreverów powinny być sprawdzane, aby uniknąć gromadzenia się wosku i zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do infekcji. 

Drever – ćwiczenia

Drevery są bardzo figlarną rasą i uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Tak długo, jak mają dużą ilość codziennej aktywności, są usatysfakcjonowane. Są wspaniałymi towarzyszami do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spacery, jazda na rowerze i wędrówki. Są najszczęśliwsze z dobrze rozplanowanym dniem. Każde zajęcia stymulujące ich zdolności łowieckie, są bardzo lubiane przez Drevera, ponieważ są one doskonałymi myśliwymi. Inne zajęcia, które mogą wydatkować energię Drevera to polowania, walka z rannym zwierzęciem, wyścigi z wabikiem, oraz inne rodzaje tego typu aktywności.

Żywienie Drevera

Drever posiada różne wymagania trawienne w różnych fazach jego życia. Wiele firm produkujących karmę dla psów ma w swojej ofercie karmy dla ras małych, średnich, dużych i bardzo dużych. Drever jest rasą średniej wielkości. To, czym karmisz swojego psa jest indywidualnym wyborem, ale współpraca z lekarzem weterynarii i/lub hodowcą będzie najlepszym sposobem na ustalenie częstotliwości posiłków w wieku szczenięcym i najlepszej diety dla dorosłych psów, aby poprawić ich warunki zdrowotne.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama