Jak rozpoznać boreliozę u psa

Borelioza u psa – objawy, jak leczyć

O boreliozie słyszał już chyba każdy z nas. Jest to choroba, którą mogą zarazić się nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. Borelioza u psa jest przenoszona przez kleszcze i jest bardzo poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. Co warto wiedzieć o tej chorobie, jak można ją zapobiegać i jak wygląda kwestia leczenia? 

Borelioza – skąd się bierze? 

Borelioza jest inaczej nazywana krętkowicą kleszczową i jest chorobą niestety przewlekłą, która atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przyczyną powstawania boreliozy są 3 gatunki bakterii: borelia Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii i Borrelia afzelii. Występują one rozłącznie, nie razem. Gdzie występują te bakterie? Występują one przede wszystkim u dzikich gryzoni, ptaków i głównej zwierzyny i są przenoszone na inne zwierzęta przez kleszcze, które dobrze znamy. 

Najbardziej niebezpieczne są dorosłe kleszcze, które zawierają kręci i ich larwy. Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, niemniej jednak dopóki go nie zbadamy, nigdy nie będziemy mieć pewności, czy nie trafiło akurat na nosiciela. 

Kiedy dochodzi do zakażenia? Do zakażenia dochodzi, kiedy kleszcz nakłuwa skórę psiaka i podczas wysysania krwi wprowadza również do krwiobiegu bakterie i zarazki. W przypadku psów, które mają dość gęstą sierść, trudno jest zauważyć kleszcze i objawy, jakie zwykle daje. W miejscu wkłucia często pojawia się rumień, zaczerwienienie, czy krosta (jeśli kleszcz odpadł albo pies go zdrapał). Dobrą wiadomością jest to, że zakażenie boreliozą jest możliwe dopiero wtedy, kiedy kleszcz był przyczepiony do skóry psiaka przez więcej, niż 24 godziny. Dlatego, jeśli po każdym spacerze sprawdzasz, czy pies nie złapał towarzysza na gapę, wszystko powinno być w porządku. Warto jednak zastosować dodatkowe środki obrony przed kleszczami, np. specjalne obroże chroniące przed pasożytami. 

Warto jednak regularnie sprawdzać sierść psiaka, ponieważ czas żerowania kleszcza wynosi ponad 50 godzin, czyli dwukrotnie dłużej, niż czas zakażenia. 

Reklama

Objawy boreliozy u psa 

Objawy nie pojawiają się od razu, pojawią się one dopiero po 2 – 6 miesiącach. Niektóre psy (5 – 10%), wykazują objawy prawie od razu, jednak jest to zdecydowana mniejszość. 

Jakie objawy można zatem zaobserwować? 

Będą się one z pewnością różnić w zależności od rodzaju bakterii, która wywołała chorobę, jednak można zauważyć: 

Reklama
  • 1. Zapalenie wątroby 
  • 2. Zapalenie nerek
  • 3. Zapalenie mięśnia sercowego
  • 4. Porażenia układu nerwowego
  • 5. Sepsa
  • 6. Apatia
  • 7. Zaburzenia równowagi
  • 8. Brak apetytu
  • 9. Gorączka 

Nieleczona borelioza prowadzi nieuchronnie do śmierci, warto mieć to na uwadze. 

Jak rozpoznać chorobę? 

Niestety nie jest to łatwe, głównie z uwagi na to, że przez bardzo długo czas borelioza nie daje żadnych objawów poza ogólnymi, takimi jak osłabienie czy gorączka (które u psa jest bardzo łatwo przeoczyć). Badania krwi też niestety nie dają 100 % pewności co do tego, czy pies jest faktycznie chory na boreliozę. Jeśli masz wątpliwości, czy udało Ci się wyjąć kleszcze przed upływem 24 godzin, warto włożyć go do lodówki albo pojemnika z lodem i zawieźć do laboratorium na badania. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy psiak jest narażony na boreliozę, czy nie. 

Uznaje się, że muszą zaistnieć 4 elementy, żeby mówić o boreliozie, są to: 

  • 1. Wystąpienie typowych objawów
  • 2. Obecność przeciwciał przeciwko krętkom Borrelia w surowicy
  • 3. Dobra reakcja organizmu na leczenie przeciw boreliozie
  • 4. Obecność kleszcza obecnie lub w przeszłości 

Borelioza – leczenie 

Pierwszym i najważniejszym lekiem w leczeniu boreliozy u psa jest doksycyklina. Jest to antybiotyk, który podaje się przez okres około miesiąca. Niestety nie daje ona 100 % pewności, że uda się wyleczyć psiaka i że wszystkie krętki boreliozy zostały zabite. Jeśli antybiotyk nie da rady, wtedy uznaje się, że borelioza ma postać przewlekłą. Wtedy najprawdopodobniej konieczne będzie zastosowanie leków steroidowych lub niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym. 

Reklama

Żeby lepiej zabezpieczyć psa, możesz zaszczepić go przeciwko boreliozie, można stosować ją od 12 tygodnia życia psiaka. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak karmić psa dorosłego?

Opiekunowie czworonogów nierzadko mają problem z odpowiednim dawkowaniem karmy dla psa. Zwykle wydaje im się, [...]

Dodaj komentarz

Reklama