Jak dać kotu tabletkę?

Jak podać kotu tabletkę? Skuteczne sposoby

Koty chorują, tak samo jak ludzie. Choroby niestety zdarzają się nawet u kotów otoczonych świetną opieką i spożywających karmy najwyższej jakości. Niestety, nie jest to coś, na co mamy do końca wpływ. Z chorobą wiąże się konieczność podania kotu leku (albo podawania go do końca życia) i mimo sprzeciwu pupila trzeba znaleźć sposób, by zaaplikować mu dawkę lekarstwa. Niestety nie jest to łatwe. Każdy, kto miał okazję podawać kotu tabletkę, wie, jak niesamowicie trudne potrafi to być. Jak podać kotu tabletkę? 

Jak dać kotu tabletkę? 

Niestety każdy kot od czasu do czasu jest zmuszony do zjedzenia tabletki, choćby takiej na odrobaczenie. Można oczywiście zamienić tabletkę na specjalny żel wcierany w futerko, Istnieje kilka sposobów na podanie mruczkowi tabletki. Jedne są mniej inwazyjne, inne bardziej. Warto wypróbować wszystkie i przekonać się, który działa najlepiej w przypadku Twojego zwierzaka. Jak podać tabletkę kotu? 

Włóż kotu tabletkę do pyszczka i zmuś go do jej połknięcia 

Zaczynamy od najmniej lubianej i najtrudniejszej metody. Podanie tabletki kotu bezpośrednio do pyszczka wymaga niestety dość dużej wprawy i może skończyć się ugryzieniem. Ponadto, najłatwiej będzie, kiedy podamy w ten sposób tabletkę we dwie osoby, jedna może mieć problem z przytrzymaniem kota (chyba, że jest wybitnie spokojny, ale raczej nawet najspokojniejsze koty protestują, kiedy próbuje się im wkładać coś na siłę do pyszczka). 

Jeśli chcesz jednak wypróbować ten sposób, musisz ścisnąć palcami jednej ręki policzki kota tuż przy żuchwie, przez co otworzy pyszczek. Kiedy już to zrobi, trzeba bardzo szybko położyć kotu tabletkę na języku i zamknąć mu pyszczek. Bardzo ważne jest, żeby nie wypuszczać kota po położeniu tabletki na języku, ponieważ od razu ją wypluje. Trzeba zamknąć mu ręką pyszczek i zaczekać chwilę, aż połknie tabletkę. Warto delikatnie głaskać kota po gardle, tak jakbyście chcieli przesunąć tabletkę w stronę żołądka. Uruchomi się wtedy odruch połykania i kot od razu zje lekarstwo. 

Rozkrusz tabletkę, wymieszaj ją z masłem / pastą słodową dla kotów i wetrzyj ją kotu w futerko 

Koty są ogromnymi łakomczuchami i są z tego znane. Mało który kot oprze się kostce masła, czy paście słodowej. Można sprytnie wykorzystać tę słabość i przemycić kotu tabletkę wciskając ją w malutką kosteczkę masła, czy pasty. Jeśli mruczkowi się to nie spodoba i wyczuje lekarstwo, można po prostu rozkruszyć lek i wymieszać go z małą ilością masła, a następnie wetrzeć je w futerko, najlepiej w okolicy pyszczka lub w łapkę (ale nie w poduszkę!) Koty są czyściochami, dlatego zmyją z siebie wszystko w mig! 

Reklama

Wymieszaj tabletkę z mokrą karmą 

To bardzo znany sposób na przemycenie kotu tabletek, ale niestety nie zawsze działa. Pamiętaj, że tabletkę trzeba wcisnąć dość głęboko do mokrej karmy, tak, by kot nie wyczuł jej na wierzchu i zjadł ją z rozpędu. Niestety zdarzają się też koty, które wyczują tabletkę zawsze, niezależnie od tego, jak dobrze będzie schowana. Jeśli mruczek wyczuje lekarstwo, nie będzie takiej siły, która będzie w stanie zmusić go do jego zjedzenia. Strajk głodowy gotowy! 

Rozpuść tabletkę w wodzie i podaj ją w strzykawce 

Lekarstwo można rozkruszyć (nie musi być bardzo dokładnie rozdrobnione) i dodać do niewielkiej ilości wody, po czym podać kotu w strzykawce do pyszczka (oczywiście bez igły). Przed pobraniem płynu do strzykawki należy do wymieszać, można zrobić to w małej filiżance, po czym nabrać zawiesinę do strzykawki. Płyn powinno wstrzykiwać się zwierzakowi od strony policzka, kot ma w tym miejscu płytsze zęby, przez co nie trzeba nawet otwierać pyszczka, żeby płyn do niego trafił! Nigdy nie podawaj płynu bezpośrednio do gardła, ponieważ zwierzak może się zakrztusić. Nie wstrzykuj też całości naraz, rób to sprawnie, ale niezbyt szybko. 

Reklama

Podaj kotu tabletkę aplikatorem do tabletek –

Zakup aplikatora do tabletek z silikonową końcówką (żeby nie podrażnić pyszczka) to kwestia kilku złotych. Jest to najskuteczniejszy sposób, ponieważ mamy pewność, że tabletka została przez kota połknięta. Tabletkę wkłada się do końca silikonowej końcówki, po czym wstrzykuje się ją prosto do gardła kociaka.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama