Narząd Jacobsona u psa – czy jest ważny?

Najważniejszym zmysłem dla człowieka jest wzrok, dlatego czasami trudno mu sobie wyobrazić, że inne zwierzęta mogą postrzegać świat zupełnie inaczej. Psy nie mają tak dobrego wzroku, wielką pomocą w codziennym funkcjonowaniu jest dla nich węch, który jest niesamowicie wrażliwy. Jego częścią jest niezwykły narząd Jacobsona.

Psi węch – niezwykłe narzędzie

Nie jest tajemnicą, że psy mają bardzo dobry węch. Człowiek wykorzystuje tę jego zdolność na wiele różnych sposobów, między innymi przy poszukiwaniach zaginionych osób lub narkotyków. Chociaż dobrze wiemy w jaki sposób działa węch, trudno nam sobie wyobrazić jak wrażliwy jest nos psa. Co więcej, ma on więcej możliwości w porównaniu z nosem człowieka, posiada bowiem doskonale działający narząd Jacobsona, który u ludzi występuje jedynie w szczątkowej formie.

Narząd Jacobsona – co to jest i gdzie się znajduje?

Narząd Jacobsona jest niezwykle istotny dla psa (i wielu innych zwierząt). Działa on niezależnie i inaczej, niż zwykły zmysł węchu, wyłapuje bowiem substancje chemiczne takie jak feromony płciowe, co jest dla psów ważne z punktu widzenia życia społecznego i seksualnego. Narząd ten nazywa się również organem lemieszowym lub womero-nasalnym (VNO). Znajduje się on po dwóch stronach przegrody nosowej i jest połączony z jamą ustną, dlatego informacje, które są następnie analizowane docierają do psa dwiema drogami.

Psy wykorzystują narząd Jacobsona, żeby dowiedzieć się czy suczka, na której ślady się natknęły, będzie odpowiednią partnerką seksualną. Liżą lub wąchają mocz, a następnie śliniąc się kłapią szczęką, żeby wtłoczyć powietrze z cząsteczkami zapachowymi do narządu lemieszowego i w ten sposób zebrać jak najwięcej informacji.

Czy narząd Jacobsona jest ważny?

Węszenie jest dla psów bardzo ważne, można powiedzieć, że jest to nieodłączna część przynależności do tego gatunku. Odczytywanie informacji za pomocą narządu Jacobsona ma dla nich dużą wartość i nie powinno się tych naturalnych zachowań w żaden sposób ograniczać. Umożliwienie swobodnego korzystania z narządu lemieszowego jest jednym z elementów troski o dobrostan psychiczny zwierzęcia. Psy przebywając z ludźmi muszą ograniczać się na wiele sposobów, co może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej. Świadomość z czego wynikają konkretne zachowania, które nam wydają się dziwne, umożliwia lepszą komunikację i zrozumienie psiej natury, która potrzebuje się uzewnętrznić. 

Reklama

Nigdy nie powinno się karcić psa za próbę lizania moczu na trawniku, nawet jeśli wydaje nam się to niehigieniczne czy dziwne, to właśnie wtedy zwierzę wykorzystuje swój niezwykły narząd Jacobsona.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Dodaj komentarz

Reklama