Wiek kota – jak liczyć kocie lata? Przelicznik lat kocich na ludzkie

Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile lat ma Twój kot w przeliczeniu na lata ludzkie, dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedź. Zastanowimy się też nad tym, czy taki przelicznik na w ogóle sens i dlaczego określenie wieku kota jest tak naprawdę nieco bardziej skomplikowane. 

Wiek kota – jak go liczyć? 

Jak liczyć wiek kota? Zacznijmy od tego, że kiedy zaczniemy przeliczać wiek kota na nasze, ludzkie lata, okaże się, że jego życie jest tak naprawdę krótkie! Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany zachodzące w kocim organizmie dzieją się bardzo szybko, a następnie bardzo zwalniają. Po ukończeniu drugiego roku życia można tak naprawdę zastosować przelicznik, według którego każdy kolejny rok odpowiada czterem ludzkim latom. Jednak nie jest to przelicznik idealny i nie należy go tak traktować. Długość życia kota jest tak naprawdę zależna od wielu czynników, między innymi od stanu zdrowia kota, jego otoczenia, rasy, etc. 

Jak się liczy wiek kota? 

Zacznijmy od tabelki, która jest zdecydowanie najprostszym sposobem na obliczenie kocich lat i porównanie ich do ludzkich. 

1 miesiąc 8 miesięcy 
2 miesiące 3 lata
3 miesiące 5 lat
4 miesiące 6 lat
5 miesięcy 8 lat 
6 miesięcy 10 lat
7 miesięcy 10 lat 10 miesiecy 
8 miesięcy 11 lat 8 miesięcy 
9 miesięcy 12 lat 6 miesięcy 
10 miesięcy 13 lat 4 miesiące
11 miesięcy 14 lat 2 miesiące 
12 miesięcy 15 lat 
2 lata 24 lata 
3 lata 28 lat 
4 lata 32 lata 
5 lat 36 lat 
6 lat 40 lat 
7 lat 44 lata 
8 lat 48 lat 
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat 
11 lat 60 lat
12 lat 64 lata
13 lat 68 lat 
14 lat 72 lata
15 lat 76 lat
16 lat 80 lat 
17 lat 84 lata
18 lat 88 lat
19 lat 92 lata
20 lat 96 lat 
21 lat 100 lat 

Warto dodać, że przelicznik kocich lat dotyczy tylko i wyłącznie kotów wychodzących lub chodzących na spacery na smyczy (można również zamontować specjalną wolierę w ogrodzie, jeśli mieszkasz w domu). Niezależnie od tego, czy przebywasz w mieście, czy na spokojnej wsi, koty nie powinny być nigdy wypuszczane luzem. Jest to dla nich śmiertelnie niebezpieczne i to, że kot „zawsze wraca do domu” jest po prostu mitem. Bardzo szkodliwym mitem, który sprawia, że opiekunowie nadal wypuszczają swoje koty na zewnątrz, co jest zagrożeniem nie tylko dla zwierząt, ale również dla środowiska naturalnego, bowiem koty są odpowiedzialne za wyginięcie wielu gatunków, a także na polowanie na te, które są pod ochroną. Najczęściej im kot jest bardziej zadbany, tym dłużej żyje. Powinien być także regularnie szczepiony, odrobaczony i karmiony karmą o wysokiej zawartości czystego mięsa. O wiele lepiej na cały organizm kota działa również karma mokra, niż sucha

Ciekawe jest to, że jeśli chodzi o koty wychodzące lub wolno żyjące, pierwsze dwa lata życia wyglądają identycznie jak u niewychodzących mruczków. Gorzej wygląda to później. Kocie lata w przypadków kotów wychodzących i wolno żyjących lecą o wiele szybciej niż lata mruczka kanapowego. Trzyletni kot żyjący na dworze może być zrównany z czteroletnim kotem domowym (określenie „kot domowy” jest dość niefortunne, ponieważ wszystkie felis catus są udomowione i ich miejsce jest przy człowieku. Oczywiście zdarzają się zdziczałe osobniki, ale jest to wynikiem braku socjalizacji z człowiekiem, a nie samej natury kota. Mam nadzieję, że rozumiecie co chcę powiedzieć. Chodzi po prostu o to, że koty powinny być w domu człowieka. Niestety ich nadpopulacja i niekontrolowane rozmnażanie się sprawiają, że problem bezdomności tych zwierząt w Polsce jest ogromny. Dlatego przy okazji przypominam o konieczności kastrowania i sterylizowania swoich zwierzaków! 

Reklama

Tak jak wspomniałam, im kot jest starszy, tym większa będzie różnica pomiędzy osobnikiem przebywającymi w domu, a tym, który wychodzi na zewnątrz. Siedmioletni kot domowy odpowiada mniej więcej 44 – letniemu człowiekowi, z kolei siedmioletni kotek wolno żyjący będzie bardziej podobny wiekowo do 64 – latka, a 10 letni kot do 88 latka. Warto dodać, że średnia życia kota domowego, mieszkającego i niewychodzącego to około 15 lat. Koty wychodzące mogą pochwalić się o wiele niższą średnią, bo zaledwie 4 – 8 lat. Zastanówcie się, czy warto narażać swoje zwierzaki na krótsze życie i najczęściej śmierć w mękach (bardzo często koty umierają potrącone przez samochody, chore, podczas bójek z innymi kotami, po zjedzeniu trutki, po pobiciu przez ludzi). 

Istotna jest jeszcze kwestia chorób. Koty chore, szczególnie przewlekle chore, starzeją się o wiele częściej, niż zdrowe zwierzaki. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie przeciętnego kota chorego na nadczynność tarczycy. Kotek może mieć 2 – 3 lata, a wyglądać na 10 z uwagi na bardzo drobną, wychudzoną budowę i zmęczony pyszczek. Długość życia jest też zależna od rasy kota. Niektóre dziedziczą bowiem długie życie od swoich przodków. Za długowieczne rasy uważa się koty burmskie, abisyńskie i syjamskie. Również maine coony żyją dość długo, ale też osiągają dojrzałość późno, bo dopiero w wieku dwóch, czy trzech lat. 

Reklama

Wiek kota – jak go określić? 

Czy można na podstawie zewnętrznego wyglądu określić wiek kota, którego na przykład znaleźliśmy? Jest to dość łatwe w przypadku kociąt, ponieważ każdy miesiąc życia wyznacza nowe zmiany zachodzące w organizmie i nabywanych umiejętnościach, dzięki czemu o wiele łatwiej jest oszacować datę urodzenia kotka mniejszego, niż tego dorosłego. Niestety określenie wieku dorosłego kota jest o wiele trudniejsze, ponieważ tak naprawdę jedynym kryterium na podstawie którego można próbować oszacować wiek kota, są jego zęby. 

Kocie lata a zęby 

Zęby mleczne u kotów zaczynają pojawiać się dopiero w wieku 3 tygodni. Wymiana zębów na stałe następuje w 3 – 4 miesiącu życia. 6 – miesięczny kot powinien mieć już 4 kły, 10 zębów przedtrzonowych, 4 trzonowe i 12 siekaczy. 

Określenie wieku na podstawie zębów jest możliwe dlatego, że im kot jest starszy, tym ma bardziej zużyte zęby. Choć nie zawsze jest to regułą, ponieważ stan zębów zależy od wielu czynników, między innymi od czynników genetycznych. Jedne koty mają zdrowsze zęby, niż inne. 

Od drugiego roku życia ząbki kota zaczynają powoli żółknąć, by między 3 a 6 rokiem życia osiągnąć największe ryzyko osadzenia się i narastania kamienia nazębnego. Im kot jest starzy, tym bardziej jego zęby żółkną. Często zdarza się, że 6 – letnie koty nie mają już siekaczy (chociaż nie są one kociakom bardzo potrzebne do życia. Do 10 roku życia zęby stają się coraz bardziej zużyte, pojawiają się ubytki, spiłowane krawędzie, przebarwienia, możliwe zapalenia dziąseł. Niektórych zębów może już po prostu nie być. Koty w wieku 8 – 9 lat mają już również niestety mniej sprężyste i umięśnione ciało, bowiem jest to wiek w którym kot zaczyna powoli tracić masę mięśniową. Dodatkowo u starszych kotów coraz grubsze stają się poduszeczki łap. Kiedy kot jest młody, są one delikatne i mięciutkie. Im jest starszy, tym bardziej są szorstkie i grube. Starsze koty mogą mieć również problemy z rozdwajającymi się i wrastającymi pazurami. 

Warto również obserwować inne oznaki starości. Bardzo dużo powie nam również sierść. Wypadająca sierść o bardzo matowym wyglądzie może być wyznacznikiem podszedłegob wieku, ale może też wskazywać na chorobę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama