Lew morski zapadł na padaczkę przez toksyny w wodzie. Chirurdzy zoperowali mu mózg

Cronutt to lew morski, który zachorował na epilepsję. Rosnąca liczba ssaków oceanicznych choruje na padaczkę z powodu toksyn rozprzestrzeniających się w wodzie. Naukowcy, którzy podjęli się operacji mózgu zwierzęcia, mają nadzieję, że pionierska procedura, którą przeszedł w tym tygodniu, pomoże mu wyzdrowieć.

Nie tylko ludzie chorują na okropne choroby takie jak padaczka. Coraz częściej dotykają one zwierząt. Skąd się to bierze? Oczywiście funduje im to najgorszy gatunek żyjący na Ziemi, czyli człowiek. Gdyby nie toksyny, które dostają się do wód morskich, nie miałoby to miejsca.

Nasz pacjent to Cronutt, 7-letni lew morski. Chorował od dłuższego czasu i znajdował się pod opieką lekarską Six Flags Discovery Kingdom, w Vallejo w Kalifornii. Pewnego dnia lew morski spochmurniał i wycofał się z normalnego życia. Nie jadł przez 13 dni. Leczenie steroidami, fenobarbitalem i Valium przestało przynosić rezultaty i hamować objawy padaczki. Jego życie stało się zagrożone. 18 września Cronutt, miał straszny atak – gwałtownie szarpał płetwami, po czym stracił przytomność, będąc w wodzie. Musiał zostać natychmiast wyłowiony z wody, aby nie utonął. Został uratowany przed utonięciem, jednak sytuacja ta uświadomiła opiekunom i weterynarzom, że nie są w stanie dłużej pomagać Cronutt’owi lekami.

Dr Claire Simeone, wieloletni weterynarz naszego lwa morskiego stwierdziła, że środki, których używano do tej pory, nie są wystarczające i czas na poważny krok.

We wtorek rano Cronutt przeszedł przełomową operację mózgu, mającą na celu cofnięcie epilepsji. To wielki krok w medycynie weterynaryjnej i ogromna szansa dla kolejnych zwierząt, które zapadają na padaczkę.

Operacja została przeprowadzona przez trzech neurochirurgów w U.C.S.F., którzy na co dzień operują ludzi. Podczas zabiegu wywiercili małą dziurkę w czaszce Cronutta, włożyli cieniuteńką igłę do hipokampu mózgu lwa morskiego, a następnie wszczepili embrionalne komórki mózgowe pobrane od 35-dniowej świni. Podane komórki mają osłabić aktywność elektryczną w mózgu, która prowadzi do drgawek epileptycznych, procesu zidentyfikowanego przez Scotta Barabana, profesora neurochirurgii, który prowadzi laboratorium, w którym pracuje dr Casalia. Od ponad dziesięciu lat ich technika okazała się skuteczna w leczeniu padaczki u myszy.

Reklama

Zabieg chirurgiczny udał się, a nasz lew morski wybudził się z narkozy. Obecnie Dianne Cameron, dyrektor ds. Opieki nad zwierzętami w Six Flags Discovery Kingdom, obserwuje Cronutta w jego zagrodzie. Za kilka tygodni dowiemy się, czy operacja przyniesie pożądane skutki. Trzymamy kciuki za Cronutta!

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama