Jak oduczyć psa ucieczki z ogrodu?

Skoro trafiłeś na ten artykuł z pewnością zmagasz się z niesfornym pupilem, który ewidentnie nie umie usiedzieć w miejscu. Ten trudny temat wymaga przeanalizowania przyczyn, które mogą być z kolei wskazówką i równocześnie odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć psa żeby nie uciekał z podwórka.

Powody ucieczek Twojego psa

Chęć powrotu do poprzedniego domu

Czy w ostatnim czasie zmieniłeś miejsce zamieszkania? Twój pies może nie do końca rozumie zmiany, które zdecydowałeś się poczynić – wie tylko, że jest w nieznanym mu miejscu i chce wrócić do dotychczasowego domu, który jest mu bliski.Jak oduczyć psa ucieczki z podwórka, do tego, które już tak dobrze zna? Spraw, aby nowy dom stał się Twojemu psu jak najbardziej znajomy, zapoznaj go z obcą przestrzenią – daj mu szansę wszystko obwąchać i sprawdzić każdy kąt. Kolejnym krokiem w oswajaniu jest otaczanie zwierzaka jego ulubionymi przedmiotami, które towarzyszyły mu od dawna. Po takim zapoznaniu daj mu więcej swobody na nowym terenie, a po czasie zabierz go na spacer po okolicy (oczywiście na smyczy).

Przyzwyczajenia Twojego psa

Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do dużej swobody w bieganiu i robieniu tego, co chce, a nagle ta wolność zostanie mu odebrana, istnieje duża szansa, że będzie próbował od tego uciec.  Do ograniczeń tego typu najczęściej dopuszcza się w momencie zmian środowiskowych lub rodzinnych, szczególnie w momencie pojawienia się dziecka.

Jak oduczyć psa ucieczki w takiej sytuacji? Aby ograniczyć takie zachowanie, konieczne będzie szkolenie odbywające się w towarzystwie doświadczonego trenera. Musisz nauczyć swojego psa, aby nie uciekał tylko dlatego, że nadarza się ku temu szansa i chociaż prawdopodobnie będzie to wymagało trochę czasu i wysiłku, wraz z każdym kolejnym ćwiczeniem nakłonisz zwierzaka do zmiany zachowania.

Miłość 

Ucieczka z miłości (ach, romantycy) dotyczy to głównie nie wykastrowanych samców. Kiedy psy odczuwają potrzebę kopulacji, nierzadko wyruszają na poszukiwanie innego psa, który zaspokoi ich potrzeby.

Reklama

 Jak oduczyć zakochanego psa ucieczki z podwórka? Ponieważ chęć krycia dotyczy głównie psów nie kastrowanych, najlepszym sposobem na powstrzymanie tej potrzeby jest wykastrowanie psa. Jeśli wykonanie tego zabiegu z różnych przyczyn nie jest to możliwe, być może będziesz musiał przeprowadzić intensywne szkolenie lub zainwestować w mocną smycz, aby skutecznie walczyć z jego instynktami.

Samotność lub nuda

Podobnie jak ludzie, psy są bardzo towarzyskie – potrzebują dużo uwagi i czegoś ciekawego do robienia. Jeśli pies jest samotny lub znudzony może zacząć uciekać.

Reklama

Jak oduczyć znudzonego psa ucieczki z ogródka? Przede wszystkim zwracaj uwagę na swojego psa! Chociaż nie zawsze łatwo jest znaleźć na to czas,zwłaszcza wtedy gdy masz napięty grafik, można to zrobić, jeśli uznasz to za priorytet. Poświęć chwilę na codzienne spacery i zapewnij psu dużo czułości, a on na pewno Ci się odwdzięczy.

Twój pies jest przestraszony

Psy tak samo jak ludzie okazują emocje i nie są z kamienia. Jeśli masz psa, który reaguje na głośne dźwięki lub dziwne widoki, doświadczenie jednego z nich może skłonić go do ucieczki.

Jak oduczyć psa uciekania z ogrodu? Jeśli widok lub dźwięk, którego się przestraszył jest czymś, co możesz powtórzyć, popracuj nad oswojeniem z nim psa, w taki sposób aby go zaakceptował i zrelaksował się przy nim – lub przynajmniej nie uciekał w popłochu. Dodatkowo, jeśli wiesz, że Twój pies boi się czegoś takiego jak grzmoty lub fajerwerki, przygotuj dla niego bezpieczny obszar, w którym będzie mógł się przed nimi schronić.

Twój pies jest podekscytowany

Tak jak strach może powodować ucieczkę niektórych psów, tak samo ekscytacja może się do niej przyczyniać. Być może widziałeś kiedyś, że Twój pies zauważył kota lub wiewiórkę podczas spaceru i próbował oderwać Ci rękę, aby dostać się do uciekającego zwierzaka – pomyśl, że kiedy nie ma Cię w pobliżu to też może się stać. 

Reklama

Jak oduczyć uciekać psa z podwórka, kiedy zwierzak zauważy coś interesującego? Ponownie rozwiązaniem tego problemu jest trening. Musisz pracować ze swoim pupilem tak długo, aż nauczy się, że nie zawsze może uciekać za czymś co kusi jego ciekawość. Jeśli wiesz, że coś konkretnego wywołuje u psa mocne zainteresowanie, możesz wykorzystać ten obiekt w swoim treningu. Oczywiście nie sugerujemy, abyś kupił żywą wiewiórkę, ale możesz użyć zabawki lub czegoś podobnego podczas szkolenia psa, wskazując zwierzakowi aby ten pozostał w danym miejscu i zachował spokój.

Wykorzystanie sytuacji

Ostatni powód, dla którego psy uciekają z podwórka jest to, że chcą najzwyczajniej wykorzystać sytuację (widoczną dziurę w płocie lub samodzielnie stworzony podkop) i zwiedzić okolicę. W końcu,czy ty chciałbyś być nieustannie zamknięty w ograniczonej przestrzeni? Prawdopodobnie nie.

Jak oduczyć psa ucieczki z podwórka? Przyjrzyj się swojej posesji i napraw wszystkie problemy, które zapewniają Twojemu pupilowi łatwą drogę ucieczki. Jeśli ogrodzenie można łatwo podkopać, wyłóż jego krawędzie kostką brukową lub zakop drut, przez który pies nie będzie mógł się przedostać. Masz psa, który ucieka przez drzwi wejściowe? Zapnij go na smycz lub zamknij w innym pomieszczeniu zanim je otworzysz.

Stosując się do tych wskazówek, powinieneś być w stanie zapobiec większości prób ucieczki Twojego psa. Powodzenia!

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama