Niespodziewana wizyta pumy na terenach Santa Cruz.

Pewien poranek, około godziny 8:00, okazał się wyjątkowo dziki dla wielu mieszkańców Santa Cruz, którzy zauważyli nowego gościa, ważącego 80 funtów młodego lwa górskiego, siedzącego na drzewie w ich ruchliwej okolicy.

Po kilku godzinach, podczas których biuro szeryfa hrabstwa Santa Cruz ostrzegło mieszkańców i pobliskie firmy, aby pozostały na miejscu i zamknęły pobliskie szkoły, młody lew górski został uspokojony strzałką przez urzędników Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody.

Zespół z The Puma Project również szybko przybył na miejsce zdarzenia, gdzie ocenił i oznaczył dużego kota. Następnie przygotowali go do wypuszczenia z powrotem na wolność. Zespół założył kotu również obrożę GPS, aby śledzić jego ruchy.

Chociaż lwy górskie rzadko wędrują do Santa Cruz, to zdarza się to czasami w maju. Nie przeprowadzono jeszcze badań w celu wyjaśnienia dlaczego tak się dzieje. Przypuszczalnie wędrowne zachowanie samców zapewnia populacjom zdrowy genotyp nie rozmnażając się z krewnymi.


Młode samce lwów górskich, są „zaprogramowane genetycznie” do wędrowania na duże odległości w poszukiwaniu nowego terytorium; starając się unikać dorosłych osobników. Samice lwów górskich wolą przebywać blisko domu.


Według artykułu Mercury News opublikowanego w maju zeszłego roku, ludzie w górach na tym terenie i wokół nich są przyzwyczajeni do oglądania lwów górskich. W tym czasie oszacowano, że w Santa Cruz widziano od 50 do 100 lwów górskich.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama