Zwierzęta hodowlane w Michigan muszą żyć w chowie bezklatkowym! Tak mówi nowe prawo!

Życie zwierząt hodowlanych jest bardzo ciężkie. Ich warunki bytowe dalekie są od tego, aby zwierzęta mogły poczuć się szczęśliwe. Na całym świecie powoli wprowadzane są przepisy, które mają polepszać jakość ich życia i ograniczać hodowle. Wiele organizacji walczy o lepszy los dla zwierząt hodowlanych.

W Michigan uchwalono nowe prawo, które wymaga, aby kury, świnie i cielęta były wolne w pełni od klatek od 2024 r. Rozpoczęcie egzekwowania i stopniowe wprowadzanie wolnych wybiegów zacznie się już teraz.
Jednym z największych stanów produkujących rekordowe ilości jaj jest właśnie Michigan. Wszystkie kury nioski, które znajdują się w jego obrębie, będą mogły spacerować i paść się na ogrodzonych terenach. Ustawa dotyczy również ssaków, a dokładniej świń i cieląt.

Zmiany wprowadził wicegubernator Garlin Gilchrist. Szacuje się, że nowe rozporządzenie obejmie nie mniej niż 10 milionów kur znoszących jajka oraz setek tysięcy świń i cieląt.

Te działania popiera prezes fundacji Mercy For Animals Leah Garcés i chwali decyzję władz. „Dzięki prawodawcom stanu Michigan miliony zwierząt każdego roku będą cierpieć mniej” – powiedziała w oświadczeniu. „Żadne zwierzę, czy to kura, pies czy świnia, nie zasługuje na zamknięcie w klatce na miesiące lub lata. Doceniamy przywództwo stanu Michigan za poparcie tego krytycznego prawodawstwa dotyczącego ochrony zwierząt ”.

Kolejne stany przyjmują podobne przepisy i są otwarte na dalsze zmiany dotyczące zwierząt hodowlanych. Te, które już są w trakcie wdrażania zmian to: Kalifornia, Waszyngton, Oregon i Rhode Island.

Wielkie amerykańskie korporacje, takie jak: McDonald’s, Walmart i Kroger oraz 300 innych mniejszych firm, zobowiązało się do pozyskiwania jaj tylko i wyłącznie z farm stosujących chów bezklatkowy.
W ustawie jest również nakaz, aby wybiegi dla kur miały m.in. miejsce do kąpieli, drapaki, grzędy i budki lęgowe.
Warunki, w których zwierzęta są trzymane w klatkach, gdzie nie mogą się nawet obrócić, w ciemności, z daleka od innych zwierząt swojego gatunku jest uznawane za bestialski przez wielu ludzi. Jest wiele organizacji oraz lekarzy weterynarii, którzy wspierają polepszenie warunków życia zwierząt hodowlanych i wprowadzone zmiany nazywają sukcesem, ale i pierwszym krokiem w dobrym kierunku.

Reklama


Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama