Jakie zwierzę jest najdłuższe na świecie? To nie wąż…

Jakie zwierzę na świecie jest najdłuższe? Kiedy zadamy takie pytanie, to większości osób przyjdzie na myśl wąż. Słusznie, to bardzo długie zwierzęta. Przykładem może być wąż, dokładnie Python Reticulatus, znaleziony w kwietniu 2016 roku przez pracowników budowy autostrady, w Penang (Malezja). Twierdzili, że znaleźli węża o długości 26 stóp i 3 cali (8 metrów). Chociaż szczegółowych dowodów na to nie ma, możliwe, że są to przesadzone wyliczenia. Inaczej jest ze Światowym Rekordem Guinnessa, gdzie pierwsze miejsce zajmuje pyton siatkowy, który mieszka w Kansas City w USA. Ma 25 stóp (7,67 m).

Dan Natusch z University of Sydney w Australii, który spędził wiele lat badając największe z węży, powiedział: „Z mojego doświadczenia wynika, że większość twierdzeń dotyczących maksymalnej długości i masy u węży jest przesadzona”. Anakonda zielona to prawdopodobnie jedyny gatunek, który rzeczywiście osiąga długość w granicach 8 metrów. Natusch wymienia, że jest kilka gatunków, które długościami przerastają pytona siatkowego, chociażby pyton skalny afrykański, czy wymieniona wcześniej anakonda zielona.

Pamiętajmy jednak, że większość powierzchni Ziemi zajmują oceany, i to w nich znajdują się prawdziwe olbrzymy. To w oceanach zazwyczaj są zwierzęta pobijające wszelkie rekordy. Największe zwierzę na ziemi to płetwal błękitny. Najdłuższym odnotowanym osobnikiem tego gatunku była samica o długości 110 stóp (33,58 m), niestety schwytana przez wielorybników na Atlantyku. Czy jest też najdłuższy? Prawdopodobnie pokonuje go jedna z meduz.

Bełtwa festonowa (Cyanea capillata) – to meduza o czerwono-złotym kolorze. Posiada również całą masę przypominających włosy, długich macek. Jest to jedna z największych meduz na świecie. Występuje głównie w wodach wokół Australii, ale te największe występują w zimnych wodach półkuli północnej. Średnica tego niezwykłego stworzenia wynosi do 2 metrów, natomiast długość macek może osiągnąć do 40 metrów.

Czy to najdłuższe zwierzę? Bardzo możliwe. Chociaż w pierwszej połowie roku specjaliści z Western Australian Museum, odbyli podróż badawczą na pokładzie statku Falkor i eksplorowali wody w okolicy Perth w Australii. Tam spotkali naprawdę imponujących rozmiarów Apolemie, która zwinęła się w spiralę. Szacuje się, że zewnętrzny „pierścień” ma 47 metrów długości. Na razie korona należy do meduzy, która jest znacznie dłuższa od każdego znanego węża.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Dodaj komentarz

Reklama