Jak zmienia się z wiekiem osobowość psa? Badania wykonano na border collie

Wszyscy miłośnicy psów wiedzą, że ich zwierzaki w starszym wieku już nie są takie same jak szczeniaki, ale właściciele często nie są w stanie dokładnie określić zmian osobowości wywołanych upływem czasu. Badanie opublikowane w środę w Scientific Reports próbuje odwzorować te zmian.

Przeprowadzone badania wykazały, że podobnie jak w przypadku ich ludzi, cechy osobowości psów zmieniają się wraz z wiekiem. Wśród uczestników dwóch tur badania było 37 psów rasy border collie.

„Podobnie jak u ludzi, psia osobowość jest zarówno stabilna, jak i plastyczna” – powiedział główny autor badania, Borbála Turcsán, pracownik naukowy z Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie na Węgrzech. „Osobowość psa zmienia się z upływem czasu i średnio każdy pies staje się mniej aktywny i mniej ciekawy z wiekiem”.

Aby zbadać, jak cechy osobowości psów mogą zmieniać się w czasie, Turcsán i jej ekipa zrekrutowali 217 border collie, którzy byli uczestnikami Clever Dog Database w Wiedniu. Wiek psów na początku badania wynosił od 6 miesięcy do 15 lat.

Psy oceniano za pomocą serii testów znanych jako Vienna Dog Personality Test. Cztery lata później naukowcy zaprosili psy, które brały udział w badaniu z powrotem do laboratorium w celu ponownych testów. Pojawiło się trzydzieści siedem psów. Część się właścicieli po prostu się nie pojawiła, a część psów niestety już nie żyła.

Kiedy naukowcy porównali psy, które udało się ponownie zbadać, odkryli, że najbardziej aktywne i ciekawskie w pierwszym teście, były nadal najbardziej aktywne i ciekawskie cztery lata później. Oczywiście wraz z wiekiem pokazywały te cechy mniej, ale na tle grupy, wciąż najbardziej je wyróżniały.

Reklama

Naukowcy odkryli, że uwaga i zdolność psów do rozwiązywania problemów bardzo się zmieniły w ciągu życia, zdecydowanie poprawiając się od 6 roku życia, a następnie pozostając stabilnymi. Cecha poszukiwania nowości do wieku 3 lat była bardzo mocna, później ich ciekawość dotycząca nowych przedmiotów i sytuacji zaczęła spadać. Zdolność psów do tolerowania frustracji pozostała taka sama przez całe życie, podobnie jak ich chęć socjalizacji.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama