Sikorki to jedne z najładniejszych ptaszków, jakie możemy obserwować za naszymi oknami w zimie. Ich żółte brzuszki kontrastują z niebieskimi piórkami, wyróżniając się na tle białego śniegu. Jeśli zdecydujemy się na budowę karmnika, warto wiedzieć, nie tylko co sikorkom smakuje, ale także co im nie szkodzi.
Od jakiegoś czasu w internecie krążą słuszne ostrzeżenia przed karmieniem jakichkolwiek ptaków chlebem. Chleb zawiera sól, a także coraz więcej cukru w swoim składzie. Dodatkowo jego struktura zapycha ptasi żołądek. Ptaki nie mają woreczka żółciowego i mają ograniczoną zdolność wydalania soli. Co więcej, jeśli do karmnika nawrzucamy odpadki typu szynka, wędlina czy okruchy ze stołu to bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy.
Co powinno znaleźć się w karmniku dla sikorek?
Woda – to podstawa, o której niestety w większości się zapomina. Warto umieścić w karmniku poidełko z wodą. Kiedy temperatura spada poniżej zera i wszystko zamarza, ptaszki mają utrudnione pobieranie wody. Zjedzenie śniegu i ogrzanie go zabiera bardzo dużo potrzebnej energii, zwłaszcza jeśli ptak naje się soli z niezdrowych odpadków.
Słonina – to prawda, że można i warto wywiesić słoninę dla sikorek lub obtaczać nią ziarna w karmniku. Te ptaszki potrzebują sytego i wysokoenergetycznego pożywienia, aby zbudować warstwę podskórnego tłuszczu na cięższe mrozy.
Słonecznik – zawiera naturalny olej wysokoenergetyczny, który zapewnia witalność i energię. Jest szansa, że przyciągnie inne gatunki ptaków: wróble, gołębie, jemiołuszki, szczygły, dzwońce i inne.
Ziarna zbóż – proso, pszenica, owies. To najlepsze co możemy wrzucić sikorkom do karmnika.
Do kupienia w sklepach zoologicznych są kule sklejonych tłuszczem ziaren z przeznaczeniem specjalnie dla sikorek. Można kupić tego rodzaju pokarm lub zrobić go samemu.
Karmnik dla sikorek
Budowa karmnika dla różnych gatunków ptaków to temat na osoby artykuł. Dla sikorek odpowiedni będzie klasyczny karmnik z niezbyt wysokim dachem, tak żeby inne gatunki ptactwa lub drapieżników nie mogły się do niego dostać. Popularne są również małe karmniki zrobione z butelek po wodzie ze zrobionymi otworami. Pamiętajmy, żeby regularnie zaglądać do karmnika, sprawdzać, czy ziarna nie spleśniały i czy w poidełku jest woda.
gdy jest mróż to woda w poidełku też zamarznie(: