Bobry wracają na stałe do Brytyjskich krajobrazów.

LONDYN – Po 400-letnim oczekiwaniu ostre zęby ponownie gryzą drzewa i budują tamy na angielskich drogach wodnych. Bobry ścigane w XVI wieku powracają po tym, jak pięcioletnie badania wykazały ich pozytywny wpływ na środowisko.

Dawniej lokalni rolnicy wyrazili obawę, że bobry mogą rozprzestrzeniać choroby. Natomiast rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w czwartek, że badania zakończyły się sukcesem dla wyśmienitych naturalnych drwali. Stwierdzono w nich, że bobry mają pozytywny wpływ na środowisko.

„Próba reintrodukcji bobrów rzecznych okazała się bardzo skuteczna – poprawiła bioróżnorodność i jakość wody, złagodziła powodzie i sprawiła, że ​​lokalny krajobraz jest bardziej odporny na zmiany” – powiedziała Rebecca Pow, brytyjska minister środowiska.

Po tym, jak w 2014 roku pojawiło się wideo pokazujące, że bobry rozmnażały się lawinowo, rząd Wielkiej Brytanii planował ograniczyć ich populację, Na szczęście zamiast tego opracowano alternatywny plan badania ich wpływu na środowisko naturalne.

Analizy przeprowadzone na Uniwersytecie w Exeter wykazały, że bobry działają jak „inżynierowie” przyrody, poprawiając środowisko w sposób znacznie przewyższający koszty ponoszone przez niewielką liczbę właścicieli ziemskich, którzy byli im przeciwni.

Reklama

Budując tamy i żeremie, bobry zmniejszyły ryzyko powodzi w wioskach położonych w dole rzeki. Warto wspomnieć, że widmo zalań i podtopień powoduje wzmożony niepokój w zachodniej Anglii. Ma to miejsce od czasu fali poważnych powodzi w ostatnich latach, które są powiązane ze zmianami klimatycznymi.

Bobry pomogły również poprawić jakość wody i stworzyły nowe tereny podmokłe, które doprowadzają do rozkwitu bioróżnorodności wzdłuż rzeki.

Peter Burgess, dyrektor ds. Ochrony w Devon Wildlife Trust – jednej z organizacji biorących udział w obronie tych wspaniałych zwierząt – stwierdził, że jest to przełomowa decyzja.

„Bobry są inżynierami natury i mają niezrównaną zdolność tchnięcia nowego życia w nasze rzeki. Ich korzyści będą odczuwalne na angielskiej wsi, zarówno przez dzikie zwierzęta jak i ludzi ”- powiedział.

Niektórzy rolnicy sprzeciwiali się temu procesowi, obawiając się, że bobry zmieniające cieki wodne mogą zaszkodzić rolnictwu. Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do nagradzania właścicieli ziemskich z obszarów wiejskich którzy umożliwią bobrom swobodny rozwój. Nowym systemem dopłat do obszarów wiejskich, ma zastąpić ten z Unii Europejskiej.

Bobry eurazjatyckie są największymi europejskimi gryzoniami rodzimymi, ale prawie 400 lat temu były bliskie wyginięcia. Były cenione za futro i olej wydzielany z ich ogona, który jest używany w perfumach i ma właściwości lecznicze.

Bobry zostały również z powodzeniem ponownie wprowadzone do Szkocji w 2016 roku. Było to wynikiem udanej próby, podczas której po raz pierwszy ponownie wprowadzono do kraju ten wymarły wcześniej gatunek.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama