Bieganie z psem – o czym należy pamiętać?

Bieganie z psem staje się coraz popularniejsze i trudno się dziwić – w końcu odpowiednia ilość ruchu jest ważna zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonogów. Bieganie z psem jest świetnym urozmaiceniem czasu, okazją do poprawy kondycji i zacieśnienia więzi z czworonogiem. Jednak zanim zaczniesz biegać, warto wiedzieć o kilku kwestiach, o których należy pamiętać, decydując się na jogging z psiakiem. Jakie to kwestie? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy pies będzie się nadawał do takiego sportu, a także, że jedne psiaki będą w stanie przebiec dłuższy i bardziej wymagający dystans, inne krótszy i mniej wymagający. Dlatego jeśli zależy Ci na trasach powyżej 9 km, najlepiej sprawdzą się do tego rasy, które potrzebują tak dużej ilości ruchu, czyli husky, owczarek niemiecki, beagle i większość kundelków. Nietrudno się domyślić, że tak długa trasa nie będzie odpowiednia dla mniejszych psiaków, takich jak york, miniaturowy pudel, czy mops. Zawsze przed zakupem psa warto pamiętać o tym, by wybrać rasę, która odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia. 

Kolejną kwestią jest również wiek psiaka. Im młodszy pies, tym chętniej będzie towarzyszył Ci na spacerach i tym większą odległość będzie w stanie przebiec. Pamiętaj, żeby zawsze dostosować intensywność biegu do możliwości psa – jeśli widzisz, że jest zmęczony, czy ma zadyszkę – zrób przerwę, zwolnij. Z kolei kiedy widzisz, że pies po spacerze jest nieco nadpobudliwy, może to oznaczać, że bieg był zbyt mało intensywny albo zbyt krótki. 

Zastanów się, czy Twój psiak nie cierpi na alergię – dzielimy z psiakami wiele chorób, w tym alergie, dlatego jeśli okaże się, że Twój czworonóg ma z nią problem, dobrą decyzją będzie zrezygnowanie z biegów w czasie pylenia drzew i roślin. Ważne jest również, by dostosować częstotliwość joggingu do potrzeb i możliwości Twojego psa, tak by dać Tobie i jemu czas na regenerację. 

Pies do biegania będzie również potrzebował większej ilości kalorii niż psiak, który zażywa mniejszą ilość ruchu. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ karmienia psiaka niewystarczającą ilością pokarmu (lub karmienie go pokarmem o niskiej zawartości mięsa i witamin) bardzo szybko doprowadzi do niedoborów, czego z pewnością nie chcemy. Warto rozważyć BARF albo kupić pełnowartościowe karmy z dużą zawartością mięsa, witamin, warzyw i owoców. 

Obok jedzenia bardzo ważna jest też woda, której pies musi mieć pod dostatkiem. Codziennie świeża i chłodna. Miska z wodą będzie pierwszą rzeczą do której psiak podbiegnie po joggingu. Warto również zaopatrzyć się z przenośną miskę (np. składaną, silikonową) którą można zabrać na spacer / bieg razem z bidonem i napoić psa kiedy zajdzie taka potrzeba. 

Reklama

Bieganie z psem jest również silnie uzależnione od pory roku. Nie należy zapominać, że w trakcie silnych upałów lepiej odpuścić bieganie, albo przenieść je na wczesny poranek / późny wieczór, kiedy temperatura stanie się znośna. Pamiętaj, że psie poduszki są bardzo delikatne i często zdarzają się poważne odparzenia od rozgrzanego asfaltu, a zimą odmrożenia i ranki od wysypanej na chodnikach soli. Wtedy warto zakupić specjalne ochronne buty dla psiaka. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama