Ograniczenia w wymianie genów u słoni afrykańskich

Badanie genetyki słoni afrykańskich w Tanzanii ujawnia historię populacji słoni, ich interakcje i obszary bytowania. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności genetycznej słoni i w rezultacie ochrony gatunków.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Penn State, pojawiło się w czasopiśmie Ecology & Evolution. „Słonie są znakiem rozpoznawczym sawanny, ale kłusownictwo i zmiany klimatyczne doprowadziły do znacznego spadku populacji w całej Afryce” – powiedział George Lohay, doktor habilitowany biologii w Penn State i pierwszy autor artykułu.

„Dodatkowo działalność człowieka przyspiesza utratę siedlisk słoni, a także gruntów pomiędzy obszarami chronionymi.” Korytarze komunikacyjne i obszary chronione zapewniają spotkania słoni i wymianę genów. To bardzo istotne dla zachowania zdrowia gatunków.

Naukowcy porównali jądrowe i mitochondrialne DNA 688 słoni w Tanzanii z 4 głównych obszarów zamieszkiwanych przez słonie. Należą do nich Serengeti i Tarangire-Manyara w północno-wschodniej Tanzanii, Ruaha w południowo-środkowej Tanzanii i Selous w południowo-wschodniej Tanzanii.

Czasami, nawet jeśli pewne obszary są otwarte, to nie następuje wymiana genów. „Mimo że nie ma fizycznych barier między słoniami w np. Lake Manyara i Tarangire, przepływ genów między tymi dwiema populacjami jest bardzo ograniczony” – powiedział Douglas Cavener, profesor biologii na Penn State i autor artykułu. „Być może zamiast tego odgrywają rolę bariery kulturowe lub behawioralne. Inne badania wykazały, że słonie poruszają się między tymi dwoma obszarami, ale nie wydają się one kopulować ze sobą”.

Inne populacje swobodnie wymieniały się genami, jednak z powodu ograniczeń w przemieszczaniu, nie mogą tego robić. „Wiemy, że w niedawnej przeszłości między słoniami w Tarangire i Ruaha występował znaczący przepływ genów, ale korytarze między tymi obszarami są obecnie zablokowane. Otwarcie tych korytarzy może pobudzić przepływ genów, co może pomóc w utrzymaniu bardziej odpornych genetycznie populacji” – dodał Lohay.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama