Czy zwierzęta są w stanie przewidzieć trzęsienie ziemi?

Na przestrzeni wieków, ludzie donosili, że widzieli zwierzęta udające się na wzgórza lub opuszczające swoje nory godziny, dni, a nawet tygodnie przed pierwszymi wstrząsami. 

Prawdą jest, że zwierzęta potrafią wyczuć trzęsienie ziemi, zwykle na kilka minut przed ludźmi i jest to ich podstawowa reakcja obronna, a nie specjalny talent do przewidywania, kiedy i gdzie może uderzyć trzęsienie ziemi. Wielu badaczy twierdzi, że zwierzęta są na tyle czułe, że potrafią wykryć sygnały, tak subtelne jak przechylenie ziemi, zmiany w wodach gruntowych,  polach elektrycznych i magnetycznych.Niestety trudno jest udokumentować tę wyjątkową zdolność.

Pod koniec lat siedemdziesiątych amerykańska agencja naukowo-badawcza United States Geological Survey sponsorowała projekt polegający na ciągłej obserwacji gryzoni laboratoryjnych w południowej Kalifornii. Badanie miało sprawdzić, czy aktywność zwierzaków tuż przed trzęsieniem wzrosła. Niestety, w czasie trwania badania nie miało miejsce żadne trzęsienie. Agencja nie odrzuca wprost możliwości działania zwierząt jako prekursora, jednak zdecydowała, że samodzielnie finansowanych badań już się nie podejmie, a sponsorów podobno jak na razie próżno szukać.

Zaskakującym może okazać się  badanie Jima Berklanda, geologa z San Francisco, który precyzyjnie przewidział trzęsienie ziemi w północnej Kalifornii w 1989 roku. Jego prognoza częściowo bazowała na przeszukiwaniu ogłoszeń w lokalnych gazetach, co pokazało, że większa niż zwykle liczba zwierząt domowych określona została jako zaginiona mniej więcej tydzień przed trzęsieniem ziemi o sile 6,9 stopnia.

Podobne badania przeprowadził Martin Wikelski, ekolog z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech, który  systematycznie monitorował zachowania zwierzęt przez długi okres czasu, a następnie porównywał je z aktywnością sejsmiczną, zebraną na przestrzeni miesięcy.
W ten sposób zaobserwowano to, że ropuchy opuściły swoje stawy, a stada krów pędziły w dół wzgórz przed trzęsieniem ziemi w L’Aquili, we Włoszech, w 2009 roku. Taka sama sytuacja miała miejsce przed trzęsieniem ziemi w Contamanie w Peru w 2011 roku, gdy dzikie zwierzęta zachowywały się bardzo nietypowo.


Dowodów na to, że zwierzęta wyczuwają więcej niż Nam się może wydawać jest bardzo dużo, nie powinniśmy ich lekceważyć, a co więcej wyciągać na ich podstawie wnioski, które są w stanie pomóc Nam lepiej funkcjonować.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Szkolenie psów obronnych

Celem szkolenia psów obronnych jest uzyskanie wysokiej dyscypliny oraz podporządkowania psa przewodnikowi. Szkolenie pozwala nauczyć psa zatrzymania napastnika, panowania nad jego własną [...]

Dodaj komentarz

Reklama