Żyrafy mają za długie nogi! Jedzą trawę w komiczny sposób

Żyrafy muszą szeroko rozstawiać nogi, aby zjeść coś z ziemi. Widok jest komiczny dla obserwatorów. Zdjęcia i wideo z jedzenia nieporadnych zwierząt stają się wirusowe.

Najwyższe ssaki na ziemi to właśnie żyrafy. Mogą osiągnąć nawet 6 metrów wysokości. Ich długie nogi i szyje są bardzo charakterystyczne i nie można ich pomylić z żadnym innym zwierzęciem. Najczęściej są pokazywane, kiedy skubią liście z koron drzew. Tak jest im wygodnie i tam mogą znaleźć soczyste listki, do których nikt inny nie dosięgnie.

Niedawno jeden z użytkowników Twittera udostępnił film przedstawiający żyrafę jedzącą trawę nad ziemią. Żeby dostać się do pożywienia, wykonywała dziwne ruchy podobne do ćwiczeń fitness. Najpierw stała równo na 4 nogach, następnie wesoło podskakiwała, rozszerzając przednie nogi jak do szpagatu, urywała pyskiem trochę trawy i ponownie podskakiwała, wracając do poprzedniej pozycji. Autorem tego zabawnego filmu jest Daniel Holland, który nie spodziewał się, że jego wideo i zdjęcia rozprzestrzenią się w internecie w tak szybkim tempie i takiej skali.

Link do wideo: https://twitter.com/i/status/1315610251039834113

Dla tak wysokiego zwierzęcia jedzenie z ziemi jest nie lada wyczynem. Żyrafa musi albo wykonać niemalże szpagat, albo uklęknąć. Utrzymanie równowagi w tej pozycji musi być bardzo trudne.

Pożywienie żyrafy składa się z roślin, które ma w zasięgu swojego pyska. Od krzewów, przez niskie aż do bardzo wysokich drzew. Dzięki temu może dotrzeć tam, gdzie nie dostaną się inne zwierzęta. Pomaga w ten sposób roślinom, bo może przenieść zarodniki i doprowadzić do zapylenia.

Reklama

Ulubionym posiłkiem żyrafy jest akacja. Ciekawostką jest, że niektóre akacje wydzielają alkaloidy, które sprawiają, że liście drzewa stają się gorzkie. Wydzielanie występuje w około 20 minut od rozpoczęcia ranienia drzewa przez skubiącą je żyrafę i powoduje, że liście aktualnego i sąsiednich drzew stają się niesmaczne dla zwierzęcia. Informacja między drzewami przesyłana jest za pośrednictwem substancji lotnych. Żyrafy przestają wtedy je jeść. Bycie żyrafą nie jest takie łatwe.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama