Żyrafy mają za długie nogi! Jedzą trawę w komiczny sposób

Reklama

Żyrafy muszą szeroko rozstawiać nogi, aby zjeść coś z ziemi. Widok jest komiczny dla obserwatorów. Zdjęcia i wideo z jedzenia nieporadnych zwierząt stają się wirusowe.

Najwyższe ssaki na ziemi to właśnie żyrafy. Mogą osiągnąć nawet 6 metrów wysokości. Ich długie nogi i szyje są bardzo charakterystyczne i nie można ich pomylić z żadnym innym zwierzęciem. Najczęściej są pokazywane, kiedy skubią liście z koron drzew. Tak jest im wygodnie i tam mogą znaleźć soczyste listki, do których nikt inny nie dosięgnie.

Niedawno jeden z użytkowników Twittera udostępnił film przedstawiający żyrafę jedzącą trawę nad ziemią. Żeby dostać się do pożywienia, wykonywała dziwne ruchy podobne do ćwiczeń fitness. Najpierw stała równo na 4 nogach, następnie wesoło podskakiwała, rozszerzając przednie nogi jak do szpagatu, urywała pyskiem trochę trawy i ponownie podskakiwała, wracając do poprzedniej pozycji. Autorem tego zabawnego filmu jest Daniel Holland, który nie spodziewał się, że jego wideo i zdjęcia rozprzestrzenią się w internecie w tak szybkim tempie i takiej skali.

Link do wideo: https://twitter.com/i/status/1315610251039834113

Dla tak wysokiego zwierzęcia jedzenie z ziemi jest nie lada wyczynem. Żyrafa musi albo wykonać niemalże szpagat, albo uklęknąć. Utrzymanie równowagi w tej pozycji musi być bardzo trudne.

Reklama

Pożywienie żyrafy składa się z roślin, które ma w zasięgu swojego pyska. Od krzewów, przez niskie aż do bardzo wysokich drzew. Dzięki temu może dotrzeć tam, gdzie nie dostaną się inne zwierzęta. Pomaga w ten sposób roślinom, bo może przenieść zarodniki i doprowadzić do zapylenia.

Ulubionym posiłkiem żyrafy jest akacja. Ciekawostką jest, że niektóre akacje wydzielają alkaloidy, które sprawiają, że liście drzewa stają się gorzkie. Wydzielanie występuje w około 20 minut od rozpoczęcia ranienia drzewa przez skubiącą je żyrafę i powoduje, że liście aktualnego i sąsiednich drzew stają się niesmaczne dla zwierzęcia. Informacja między drzewami przesyłana jest za pośrednictwem substancji lotnych. Żyrafy przestają wtedy je jeść. Bycie żyrafą nie jest takie łatwe.

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Czarna pantera na wolności!

Dzikie zwierzęta w każdym budzą respekt. W przypadku większych i drapieżnych osobników nikt przypadkowo nie [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz