Zaginął delfin Fungie – mieszkaniec i symbol Zatoki Dingle w Irlandii. Trwają poszukiwania

W Irlandii trwają wielkie poszukiwania delfina Fungie po zniknięciu z Zatoki Dingle. Ssak przybył do zatoki w południowo-zachodniej Irlandii w 1983 roku i nigdy nie opuścił tego miasta, stając się największą i atrakcją tego rejonu. Jego nagłe zniknięcie zaniepokoiło mieszkańców.

Władze Irlandii zdecydowały się na szeroko zakrojone poszukiwania ukochanej maskotki — delfina Fungie. Już od ponad tygodnia nikt go nie widział na wybrzeżu małego miasteczka portowego, które jest jego domem.

Dr Kevin Flannery, dyrektor oceanarium Dingle Oceanworld w porcie Dingle, powiedział, że zwierzę stało się bardzo ważną częścią lokalnej gospodarki.
„Rybołówstwo już praktycznie zniknęło, jesteśmy całkowicie zależni od turystyki”.

Delfin Fungie był symbolem tego miasteczka. Jego imieniem nazwano statki wycieczkowe, które odpływają z portu w Dingle. Firmy hotelarskie i turystyczne korzystały z nazwy „Fungie” i logo delfina w swoich reklamach. Ten delfin zmienił nastawienie nie tylko lokalnego przemysłu rybnego czy mieszkańców, ale milionów ludzi, którzy go odwiedzili.

Dr Flannery powiedział, że butlonos był ostatnio widziany z grupą humbaków i był wtedy „dość aktywny”. Humbak to inaczej długopłetwiec oceaniczny gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 14–17 metrów długości i 30–45 ton masy. Najprościej mówiąc przypomina wieloryba. „Możliwe, że odszedł z nimi” lub „szuka innego środowiska” – dodał, zauważając jednak, że zwierzę również „zbliża się do końca swojego cyklu życia”.

Fungie został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najdłużej zarejestrowanego samotnego delfina w 2019 roku i podobno ma już około 40 lat.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama