Robi się gorąco! Kalendarz 2021 ze „zwierzakami” z Australii


Opublikowano nowy australijski kalendarz strażaków na 2021 rok, wypełniony dzikością w postaci postawnych sylwetek strażaków oraz zwierząt ratowanych przez tych pierwszych. W kalendarzu szczególnie uwzględniono tegoroczny niszczycielski sezon pożarów buszu, który miał miejsce kilka miesięcy temu.

Co robimy, jak zobaczymy kotka nieumiejącego zejść z drzewa? Oczywiście dzwonimy po dzielnych strażaków. W tym roku mieli oni wyjątkowo ciężki okres podczas pożarów w Australii. Oprócz wspomnianych kotków ratowali całą faunę w Australi, która jest wyjątkowo bujna i zakres zwierzaków do ratowania był znacznie szerszy.

„Nikt nie pozostał obojętny, obserwując naszą cenną przyrodę próbującą uciec przed pożarem. Utrata dzikiej przyrody jest nie do pojęcia” – powiedział dyrektor kalendarza David Rogers.
Szacuje się, że ponad miliard zwierząt straciło życie w wielkich pożarach australijskich lasów. Powstałe zniszczenia nie pozwalają z kolei wielu innym, wysiedlonym zwierzętom, wrócić do ich naturalnego środowiska.

Strażacy chcieli zrobić coś więcej, dlatego powstał kalendarz charytatywny. „Po zwalczeniu pożarów i doświadczeniu cierpienia dzikiej przyrody, moja załoga i ja poczuliśmy się zmuszeni do zrobienia czegoś więcej” – powiedział Cameron Simpson, czołowy strażak ze Straży Pożarnej w Nowej Południowej Walii.

Pieniądze ze sprzedaży kalendarza pozwolą pomóc zwierzętom w znalezieniu nowego domu poprzez takie organizacje jak Safe Haven Animal Rescue i All Breeds Canine Rescue. Fundusze z zeszłorocznego kalendarza 2020 pomogły weterynarzom i wolontariuszom zakupić nowy sprzęt oraz zapasy na prawie sześć miesięcy dla Currumbin Wildlife Hospital. To osoby, które pracowały całymi dniami aby ratować poszkodowane koale, wombaty, kangury oraz ptactwo nie pobierając żadnego wynagrodzenia.

Ponieważ COVID-19 ograniczył dostęp do wielu zwierząt, poproszono lokalnych mieszkańców, aby przyprowadzili na sesję zdjęciową własnych uratowanych pupili i pomogli stworzyć ten wyjątkowy kalendarz.
Niedawne pożary lasów w Australii są zaliczane do jednych z największych w historii. Objęły powierzchnię 103 tysięcy kilometrów kwadratowych. Natomiast w grudniu 2019 roku zanotowano najwyższą średnią maksymalnych temperatur w historii Australii. Szacuje się, że okres powrotu lasów do stanu pierwotnego, zajmie całe dekady. W niektórych częściach zniszczonych lasów może to nigdy nie nastąpić z powodu panującej suszy na tym terenie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama