Chłopak spotkał pumę z młodymi na szlaku! Rzuciła się na niego! Wideo obejrzało już 5 mln osób!

Mężczyzna z Utah spotkał na swojej drodze młode kociątka. W pierwszej chwili wyciągnął telefon i zaczął filmować. Kolejne 6 minut okazało się najdłuższymi w jego życiu.

26-letni Kyle Burgess szedł szlakiem w Slate Canyon, w stanie Utah, który uczęszczany jest przez ludzi. Na utwardzonej drodze napotkał małe koty, po kilku sekundach dołączył do nich dorosły lew górski. Rzucił się biegiem w kierunku Kyle’a. Najpewniej była to matka młodych pum. Chłopak nauczony tego, co ma robić w takiej sytuacji, zaczął się powoli cofać, niestety dorosła puma nie dawała za wygraną. Ścigała go prawie 6 minut. Kyle wycofywał się na szlak turystyczny, trzymając oczy i telefon wycelowane w kota.

Link do wideo: https://www.youtube.com/watch?v=9Pg2CDCm34w

Przez następne sześć minut, Burgess cały czas się cofał i nagrywał pościg na filmie. Starał się zachować spokój, cały czas mówiąc i wydając dźwięki, żeby być w zasięgu słuchu zwierzęcia. Chciał dać mu do zrozumienia, że nie zamierza nic zrobić małym pumkom, tylko się wycofa. Mama kuguarzyca nie dawała się tak łatwo przekonać i szła za nim, ciągle go strasząc i rzucając się w jego kierunku. W trakcie takiej sytuacji nigdy nie można się odwrócić i uciekać, ponieważ może to spowodować chęć złapania przez dzikie zwierzę.

Kyle cofał się, a puma podążała za nim, nie spuszczając go z oka. Kyle cały czas przeklinał, kilka razy nazywał pumę „kolesiem”, błagał ją, żeby wróciła do swoich dzieci. „Jestem duży i przerażający” – powiedział w pewnym momencie i próbował nabrać powietrza, unieść ramiona i wydać się większy niż jest w rzeczywistości, tak żeby pokazać pumie, że jest równym przeciwnikiem, który po prostu nie jest zainteresowany kociętami i omija to miejsce. Przetestował też kilka własnych ryków. Próbował także pochlebstw: „Jesteś dobrym małym kotkiem”.

Puma była nieugięta, po trzech minutach warknęła, zerwała się i rzuciła się na Kyle’a, z obnażonymi zębami i położonymi uszami. Cały czas trzymała od niego lekki dystans. Powiedział, że za każdym razem, gdy tylko na chwilę odrywał wzrok od niej, rzucała się do przodu.

W ciągu ostatnich 15 sekund, kiedy są już obydwoje bardzo daleko od kociąt, widzimy jak Kyle rzuca kamieniem w kierunku pumy, ta się odwraca i ucieka.

Reklama

Scott Root, kierownik ds. Ochrony przyrody w Departamencie Zasobów Naturalnych w Utah, został powiadomiony o spotkaniu pumy na szlaku dla ludzi. Następnego ranka wysłał zespół, aby upewnić się, że puma i jej młode nie znajdują się już w tym miejscu. Pan Root powiedział, że lew górski robił pokaz ataków, aby go odstraszyć Kyle’a od siebie, ale tak naprawdę nie dało się przewidzieć tego co się wydarzy. Pumy zazwyczaj trzymają się z daleka od szlaków turystycznych i nie atakują. Jednak matka, która chce bronić młodych może być niebezpieczna.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama