Psy do mieszkania, bloku – sprawdzamy, który będzie najlepszy

Rasy psów idealne do mieszkania w bloku na szczęście istnieją i stanowią wybawienie dla wszystkich miłośników zwierząt, którzy nie posiadają dużego metrażu mieszkania, a marzą o psiaku. Nawet, jeśli Twoje mieszkanie jest zaledwie kawalerką, znajdzie się rasa psa, która wyjdzie naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Jaki pies do bloku będzie idealny? O tym poniżej. 

Jaki pies nadaje się do bloku? 

Teoretycznie każdy pies do mieszkania w bloku może się nadawać. Jeśli naprawdę się uprzemy, możemy kupić nawet husky-ego. Jednak warto mieć na uwadze przede wszystkim dobro zwierzaka. Większe rasy potrzebują ogromnej ilości ruchu, która jest oczywiście głównie zaspokajana na spacerach, jednak mała przestrzeń dla zwierzęcia, które ma w genach potrzebę przestrzeni, jest dla niego zwyczajną torturą i będzie skutkować problemami behawioralnymi. 

Duży pies w bloku nie jest jednak problemem tylko ze względu na swój rozmiar, ale i hałaśliwość. Duże rasy szczekają zazwyczaj więcej i głośniej, co bardzo szybko zirytuje sąsiadów (tak jak i wszystkich domowników). 

Dla wielu osób problemem jest również chęć posiadania psa w wynajmowanym mieszkaniu. Niestety nadal wielu właścicieli nie chce zgodzić się na wprowadzenie się z psiakiem. Jednak można spróbować ich przekonać, że pies małej rasy nie wyrządzi szkód. 🙂

Pies do mieszkania – jakiego wybrać? 

Wbrew pozorom psy średniej wielkości do bloku też mogą nie być idealne. Jeśli np. zamarzy się nam beagle, możemy szybko pożałować tego wyboru. Mimo tego, że są niewielkie, charakterystycznie „jodłują”. Równie kiepskim wyborem psa do mieszkania będzie cocker spaniel angielski i malutki chihuahua, który wbrew pozorom potrafi uprzykrzyć życie swoim szczekaniem. 

Reklama

Rasy psów do bloku – wady i zalety 

Zatem jakie psy do bloku możemy rozważyć? 

1. Maltańczyk 

Maltańczyk plasuje się bardzo wysoko wśród idealnych ras psów do bloku. Są to psiaki towarzyskie, energiczne i łatwe do wychowania. Mają zaledwie 25 cm w kłębie i ważą od 2 do 4 kg, przez co świetnie odnajdą się w mieszkaniu. Z wielką łatwością uczą się także sztuczek. Trzeba jednak uważać, by nie dać się temu małemu urwisowi owinąć wokół palca. Są bardzo inteligentne i potrafią bardzo dobrze przekonywać do swoich racji. 

Reklama

2. Buldog francuski 

Buldog jest idealną odpowiedzią na zadawane często pytanie: „Jaki pies do mieszkania będzie najlepszy”? Jest to bardzo inteligetny. Łatwy do wychowania i miły pies. Nie potrzebuje ogromnej ilości ruchu, ale docenia spacery ze swoimi właścicielami, dzięki którym pogłębia z nimi więź. Do tego mało szczeka i uwielbia dzieci. Wadą mogą być jedynie ich problemy z oddychaniem, wynikające ze specyficznej budowy czaszki, jednak poza tym są cudownymi, bezproblemowymi idealnymi psami do mieszkania w bloku. Ważą od 9 do 13 kg i mierzą od 27 do 35 cm w kłębie. 

3. Yorkshire terrier 

Yorki są od lat rozpoznawane jako idealne psy dla alergików, ponieważ nie posiadają sierści, tylko włosy. Mierzą zaledwie od 18 do 23 cm, ważą natomiast od 1,5 do 3 kg. Mimo swojej niewielkiej wagi i tego, że jest to rasa psów idealna do mieszkania, należy pamiętać, że yorki są terrierami, co oznacza, że potrzebują sporej dawki ruchu oraz dyscypliny. Jednak jeśli zostaną dobrze wychowane, będą świetnymi psiakami o bardzo wysokiej inteligencji i chęci do zabawy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama