„Pandy: Born to be Wild” to nowy dokument przedstawiający zaloty dzikich pand

Filmowcy spędzili trzy lata śledząc i filmując pandy w chińskich górach Qinling. Udało im się uchwycić kilka interesujących zachowań, które nie występują w niewoli. Cały projekt powstał po to, aby odkryć, dlaczego w ogrodach zoologicznych na całym świecie, tak trudno doczekać się potomstwa u pand. Premiera filmu odbyła się 21 października.

Jedną z zaobserwowanych sytuacji jest walka pomiędzy samcami. Para agresywnych samców pand olbrzymich ryczy zaciekle na ziemi pod samicą siedzącą na drzewie. To pierwsze w historii nagranie przedstawiającym zaloty pand i ich łączenie się w pary na wolności.

Twórcy filmów przyrodniczych Yuanqi Wu i Jacky Poon spędzili 3 lata w terenie, w chińskich górach Qinling, mając nadzieję na uchwycenie dowodów, jakiegoś innego niż w niewoli, zachowania pand prowadzącego do rozmnażania. W niewoli, kiedy są kojarzone w kontrolowanych warunkach, nie mają możliwości rywalizować o partnerkę. Jak się okazuje to bardzo ważne dla pand.

Autorom dokumentu udało się uchwycić taki moment w okresie lęgowym. Zauważyli dwa najeżone samce stojące u podnóża drzewa, z płodną samicą na gałęziach. Scena, którą oglądamy w niczym nie przypomina popularnych w mediach społecznościowych, słodkich małych pand.

Pandy (Ailuropoda melanoleuca) są popularne ze względu na ich komiczny, okrągły kształt ciała, śmieszne podbite oczy i słodki połączenie czerni z bielą w umaszczeniu. Kiedy jednak jako dorosłe niedźwiedzie widzimy je w ich naturalnym środowisku, „nie ma w nich nic słodkiego i milutkiego” – powiedział w filmie dokumentalnym Jacky Poon, twórca filmu „Born to be Wild”.

Dorosłe samce pandy mogą ważyć nawet 136 kilogramów i mają prawie 2 metry wysokości, gdy stoją pionowo na tylnych łapach, według World Wildlife Fund. Pandy są bardzo terytorialne, a samce zwykle wchodzą w interakcje z samicami tylko w okresie godowym między marcem a majem, mówi WWF.

Reklama

Ryk wielkich samców pand, znakowanie zapachami i przetrzymywanie samic jako zakładniczek to zachowania godowe, które mogą wywołać owulację u samic pand. To mogłoby wyjaśniać, dlaczego pandy są tak trudne do rozmnażania w niewoli, przy braku tej męskiej konkurencji.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Początek batalii o życie.

W ostatnim czasie, wniesiono pozew do Federalnego Sądu Okręgowego na Alasce oskarżający Departament Spraw Wewnętrznych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama