Jakie są objawy kataru u psa?

Katar u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Katar u psa jest dość powszechną chorobą, u naszych pupili występuje równie często, jak u nas. Zazwyczaj nie jest poważną przypadłością, jednak czasami może być zwiastunem poważniejszej choroby, dlatego warto mieć oko na psiaka. Jak leczy się psi katar, jakie są jego objawy i przyczyny? 

Katar u psa przyczyny 

Przyczyny kataru mogą być naprawdę różne, przede wszystkim powodem jest obniżenie odporności. Możliwe, że psiak zaraził się od innego na spacerze, czy przebywał zbyt długo na dworze. Podobnie jak u ludzi, trudno jest jednoznacznie znaleźć przyczynę kataru, czasami pojawia się on dosłownie znikąd. Czasami jednak może on być zwiastunek poważniejszych chorób, tzn. alergii, zapalenia błony śluzowej nosa, a nawet bakteryjnego, czy grzybiczego zapalenia. 

Kiedy katar zapowiada jakąś poważniejszą przypadłość, idzie on zazwyczaj w parze z kaszlem i odruchem wymiotnym. 

Zaniepokoić powinno również krwawienie z nosa. Może być ono spowodowane co prawda długotrwałym kichaniem i podrażnieniem śluzówki, ale może też być objawem krwotoku, a nawet raka! Dlatego jeśli zauważyć krew w wydzielinie z nosa Twojego psiaka, niezwłocznie zabierz go do weterynarza. 

Katar u psa – objawy 

Do objawów psiego kataru należą przede wszystkim: 

Reklama

1. Kaszel
2. Gorączka
3. Kichanie
4. Wyciek z nosa
5. Zmęczenie
6. Apatia
7. Brak apetytu
8. Zaczerwienienie śluzówki 

Katar u psa leczenie 

Jak leczyć katar u psa? Przede wszystkim, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu mniej więcej dwóch dni należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza, bowiem katar może przerodzić się w poważniejszą dolegliwość i skutkować problemami z układem oddechowym. Nie warto czekać, czy próbować domowych sposób leczenia. Jedyne co można zrobić, to zapewnić psiakowi komfortowe warunki do leczenia, tzn. 

Reklama
  • nie przeszkadzaj mu zbytnio, nie męcz psiaka, daj mu wypocząć i zabrać sił.
  • spacery skróć do minimum, na tyle, by pies mógł się po prostu załatwić
  • niech pies ma stały dostęp do świeżej wody
  • mierz temperaturę. Powinna wahać się w okolicach 38 – 39 stopni. Jeśli jest wyższa, zabierz psa do weterynarza.
  • NIE PODAWAJ psu ludzkich leków. Psy inaczej metabolizują leki i nasze preparaty mogą prowadzić u nich nawet do śmierci!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama