Jak wybrać siano dla królika? Nie miałeś pojęcia, że jest aż tyle rodzajów!

Króliki to bardzo popularne małe zwierzęta, które można trzymać w domu. Ich miękkie futerko, uroczy, ruszający się nosek i sterczące uszka mają wielu fanów. Coraz więcej rodzi się również organizacji, które pomagają królikom i umożliwiają ich adopcję. Jeśli już zdecydujesz się na tego puchatego przyjaciela, musisz wiedzieć jako go zdrowo karmić.

Siano dla królików

Siano to podstawa w żywieniu królika. Aż 80% z całego pożywienia królika powinno stanowić siano. Jest bogate w białko, tłuszcze i węglowodany. Dostarcza również błonnik i włókno surowe, niezbędne w procesie trawienia. Ma duży wpływ na zęby królika, który podczas żucia je ściera. Przerośnięte zęby to niestety częsty problem u królików.

Jedzenie dla królika ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Dlatego musisz wybrać siano, które będzie dla niego odpowiednie. Musi to być siano, które zostało potraktowane w profesjonalny sposób. Tzn. odpowiednio dobrano mieszanki traw, następnie skoszono i przechowywano je w prawidłowy sposób. Najlepsze jest siano z pierwszego pokosu, bo zawiera długie i grube źdźbła siana. Kiedy już kupisz sianko, również powinieneś przechowywać je w odpowiedni sposób. Nie powinno być szczelnie zamknięte, żeby się nie zaparzyło. Jeśli jest to siano w foliowym worku, absolutnie nie może się w nim znajdować cały czas. Musi znajdować się w suchym, nienasłonecznionym miejscu o temperaturze pokojowej. Układ pokarmowy królika jest bardzo wrażliwy i zaparzone lub zgniłe siano, mogłoby spowodować nawet jego śmierć.

Rodzaje siana

Łąkowe – uniwersalne siano dla króliczków. Może się różnić składem, dlatego warto kupować siano różnych producentów i sprawdzać, które najchętniej je nasz królik.

Reklama

Tymotkowe – delikatne siano z dodatkiem tymotki będzie odpowiednie dla wszystkich królików. Jest chętnie jedzone przez specyficzny posmak.

Z dodatkiem lucerny – nadaje się dla młodych królików oraz takich, które muszą nabrać masy.

Reklama

Z dodatkiem koniczyny – specyficzne siano, które można podawać królikom z problemem niedokrwistości. Nie można przesadzić z tym rodzajem siana.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama