Fotograf zafascynowany niebieskimi piórkami sójki, zbadał jak rozróżniać dane osobniki (zdjęcie piór makro)

Sójki są bardzo płochliwe. Zrobienie im zdjęcia jest naprawdę wymagające. Nie przeszkodziło to jednak fotografowi, który jest zafascynowany tymi ptaki i ich niebieskimi piórkami od lat.

Mężczyzna zrobił zdjęcia sójkom, które przylatywały do niego do ogrodu. Udało mu się zebrać pokaźną dokumentację, która obrazuje dokładnie jak wygląda niebieskie upierzenie wraz z czarnymi pionowymi paskami. Nazwał je „kodami kreskowymi”.

Kiedy udało mu się zdobyć zaufanie sójek i zrobić odpowiednią ilość zdjęć to zaczął porównywać ich kody kreskowe między sobą. Niektóre były bardzo charakterystyczne i proste ro rozróżnienia. Do innych potrzebne były zdjęcia makro.

Fotograf miał okazję sfotografować i porównać w sumie 10 sójek. Zdradził, że kody kreskowe na lewym i prawym skrzydle mogą być zupełnie inne. Dodatkowo, dzięki obserwacji ptaków w dwóch sezonach 2018 i 2019, dowiedział się, że wzór kodu nieznacznie się może zmienić.

Zdjęcia: Irjvanderleij.nl

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Humbaki obrońcami uciśnionych.

Naukowcy obserwowali dziwny wzór w zachowaniu humbaków: wieloryby celowo ratują zwierzęta, na które polują orki. To [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama