Jak wybrać pierwsze zwierzątko domowe dla dziecka? Pamiętaj, że odpowiedzialność i tak spada na rodzica!

Dzieci kochają zwierzęta i przyprowadziłyby nam do domu cały zwierzyniec, gdybyśmy się tylko na to zgodzili. Pytanie jednak, kto będzie się tym zwierzakiem tak naprawdę zajmował? Zazwyczaj to rodzic albo cała rodzina przejmuje opiekę nad zwierzątkiem.

Miej się na baczności, kiedy Twoja pociecha zaczyna prosić Cię o zwierzątko. Często dzieci proszą o psa, kota, królika, świnkę morską, chomika, szczura, papugę. Każde z tych zwierząt ma swoje potrzeby i zanim udamy się do sklepu czy znajdziemy odpowiednią hodowlę – zastanówmy się, czy będziemy w stanie im sprostać.

Pies czy kot to zwierzęta, które zmienią życie całej rodziny. Wymagają odpowiedniej opieki, żywienia, mają potrzebę ruchu i codziennej zabawy. Opieka nad tymi zwierzętami może zająć kilka godzin dziennie.

Małe zwierzątka takie jak gryzonie mają mniej wymagań. Oczywiście trzeba zapewnić im najlepsze dla nich warunki i również zdawać sobie sprawę z indywidualnych potrzeb tych małych zwierzaczków.

Jednym z najpopularniejszych zwierzątek domowych jest chomik. To samotnik, który nie potrzebuje innych zwierząt do towarzystwa. Jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu i nie ma wielkich wymagań. Trzeba oczywiście pamiętać, że również chomika trzeba najpierw oswoić i przekonać do siebie. Ma także jeden minus – to zwierzątko nocne, więc nocą może hałasować.

Odpowiedzialność za zwierzę

Reklama

Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jaką odpowiedzialnością jest posiadanie zwierzaka. Dopiero uczą się tego, że zwierzątko wymaga codziennej opieki, karmienia, zabawy i codziennej rutyny. Co więcej, jeśli pupil zachoruje, musimy być gotowi na poświęcenie czasu na zabiegi, wizyty u weterynarza i oczywiście koszty.

Czy zwierzątko to dobry pomysł?

Reklama

I tak, i nie. Kontakt ze zwierzęciem potrafi nauczyć odpowiedzialności, systematyczności, pomaga w nawiązywaniu relacji.
Cały czas jednak rodzic musi sprawować nadzór nad dzieckiem oraz zwierzęciem. Pozostawieni sami sobie przyprawią nam tylko dodatkowych kłopotów i zmartwień. Decydując się na zwierzątko, pamiętaj, że odpowiedzialność za jego zdrowie, życie i dobrostan spoczywa na osobie dorosłej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama