Labrador i golden retriever – czym się różnią

Labrador golden retriever? Czy to ta sama rasa? Często można usłyszeć niepewność w głosie ludzi, którzy zastanawiają się, czy golden i labrador to ta sama rasa z minimalną różnicą – golden ma długie, a labrador krótkie włosy. Oczywiście nie jest to ta sama rasa, ale zarówno golden, jak i labrador należą do retrieverów, więc mają sporo wspólnego. Czym zatem różnią się te dwa psiaki? 

Golden retriever a labrador 

Retrievery są to psiaki, które w zamyśle były wyhodowane do tego, żeby aportować wodne ptactwo. I w istocie robiły to naprawdę wspaniale. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć jednak, że te dwie rasy mają trochę różnić. Przede wszystkim różnią się szatą, czyli tym, co jest najbardziej widoczne. Goldeny mają piękną, złotą, długą falowaną sierść, z kolei labradory mają najczęściej kolor biszkoptowy (choć zdarzają się też brązowe i białe umaszczenia), a ich sierść jest krótka i naprawdę twarda. Goldeny również mogą mieć biszkoptowe umaszczenie, a jego intensywność waha się od jasnokremowego odcienia, aż po lekko rudawy. Nie ma jednak z całą pewnością guldenów o czarnym umaszczeniu Co ciekawe, to właśnie sierść labradorów przysparza więcej problemów podczas sprzątania mieszkania, niż sierść goldenów. Dlaczego? Z uwagi na to, że labradory mają krótką i twardą sierść, nie jest ona najlepiej zbierana przez odkurzacze, lubi wbijać się w obicia kanap, koce, etc. Z kolei sierść goldenów tworzy puchate kuleczki, które są z łatwością wciągane przez odkurzacz i nie przyklejają się do tkanin. Te psiaki nie wymagają też wbrew pozorom dużej ilości pielęgnacji – tak naprawdę wystarczy raz w tygodniu dokładnie wyczesać ich sierść (jedynie należy robić to częściej w okresie linienia) i wykąpać psiaka raz w jakiś czas (chyba, że się ubrudzi, a warto dodać, że goldeny mają do tego wybitny talent i zamiłowanie). 

Labrador jest niestety trochę bardziej wymagający jeśli chodzi o pielęgnację, ponieważ jego zalegająca sierść jest dość problematyczna, należy wyczesywać go dokładnie i często, a w okresach linienia – codziennie albo co drugi dzień. W przypadku tej rasy warto, a nawet trzeba zaopatrzyć się w furminator, czyli specjalny grzebień, który dokładnie wyczesuje podszerstek, który sprawia dużo problemów przy sprzątaniu. 

Golden retriever czy labrador – różnice charakteru 

Goldeny to typowe przylepki i z większą łatwością dostosowują się do opiekuna. Są również bardzo wrażliwe i bardzo źle znoszą krzyki i złe traktowanie. Goldeny wymagają również dobrze przeprowadzonej socjalizacji, ponieważ mają silny instynkt pilnowania – mogą mieć problem z tym, że będziesz chciał zabrać ich zabawkę. 

Labradory z kolei są nieco bardziej samodzielne, niż goldeny i mają silniejszy charakter, a co za tym idzie – są dość uparte. W ich przypadku dobra socjalizacja jest również bardzo ważna, ponieważ zmiana złych nawyków jest mozolna i bardzo czasochłonna. 

Reklama

Oba psiaki są wspaniałymi przyjacielami i zarówno golden, jak i labrador świetnie sprawdzą się jako psy rodzinne. Nie sprawdzą się jednak zupełnie jako psiaki stróżujące, czy obronne. Potrzebują dużo uwagi i towarzystwa. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama