Zaginiony gatunek kameleona odkryto w ogrodzie hotelowym

Kameleony niewidziane przez naukowców od 100 lat zostały znalezione w ogrodzie hotelowym na Madagaskarze. Tego fantastycznego odkrycia dokonał Andy Corbley dokładnie 3 listopada 2020 r.

Zaginiony przez dokładnie 106 lat gatunek kameleona został niedawno ponownie odkryty przez naukowców powiązanych z GWC — Global Wildlife Conservation. GWC to organizacja zajmująca się globalną ochroną przyrody, współpracująca z lokalnymi oddziałami. Odkrywcy działali w ramach projektu „lista 25 najbardziej poszukiwanych, zaginionych gatunków”.

Kameleon Voeltzkowa został odkryty po raz pierwszy w 1893 roku. Ostatni raz był widziany w 1913 roku. Od tego czasu ślad po nim zaginął. Udało się go ponownie odkryć w regionie Mahajanga na północno-zachodnim Madagaskarze. Madagaskar jest sławną, największą wyspą Afryki, która wyróżnia się bioróżnorodnością. Między innymi na jej obszarze można znaleźć najwięcej gatunków kameleonów. Potocznie nawet nazywa się ją ich domem.

Frank Glaw i jego zespół z Departamentu Kręgowców Bawarskiej Państwowej Kolekcji Zoologii mieli wielkie szczęście. Odkrycia dokonali w ciągu ostatnich dwóch dni wyprawy. Znaleźli 18 kameleonów Voeltzkowa, wylegujących się w zaniedbanym hotelowym ogrodzie.

„To była szczególna mieszanka wielkiej przyjemności, podniecenia i ulgi” – powiedział lider wyprawy Frank Glaw.

„Przez większość podróży nie mieliśmy szczęścia, aby znaleźć go tam, gdzie myśleliśmy, że będzie to najbardziej prawdopodobne. To było naprawdę frustrujące, ale ponowne odkrycie w ciągu ostatnich kilku dni podróży natychmiast zmieniło wszystko i przyniosło nam niewiarygodnie szczęśliwe zakończenie” – powiedział Glaw.

Reklama

Zespół znalazł łącznie trzech samców i 15 samic. 100 lat temu, jak podaje dokument Klawa, jedynymi okazami zebranymi do badań były samce, co znacznie ogranicza dostępne informacje o gatunku.

„Kameleon Voeltzkowa dodaje planecie koloru i piękna i przypomina nam, że nawet gdy wszystko wydaje się stracone, może zdarzyć się cud. Ta wielka przygoda rozpaliła nadzieję nawet dla gatunków, których nie widzieliśmy od czasu prezydentury Woodrowa Wilsona” – powiedział Don Church, prezes GWC i kierownik programu poszukiwania zaginionych gatunków. „Teraz musimy się jak najwięcej dowiedzieć o tym niezwykłym gadzie oraz o tym, jak najlepiej możemy go uratować przed wyginięciem”.

Reklama

Zdjęcie: Kathrin Glaw

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama