Nowe fundusze na ratowanie zagrożonego gatunku.

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdziła poprawkę do ustawy o środkach na handel, sprawiedliwość i naukę. Tyczy się to roku podatkowego 2021. Jest to dobrą wiadomością dla walenia biskajskiego, gdyż zwiększą się fundusze na monitorowanie i badanie tego krytycznie zagrożonego gatunku.

Dodatkowe pieniądze pomogą również w opracowywaniu i testowaniu nowych technologii wędkarskich. Mają one zapobiegać plątaniu się dzikich zwierząt w sieci i liny.

Jest to szczególnie istotne właśnie teraz po ogłoszeniu, że ​​wieloryb biskajski z północnego Atlantyku „awansował” z zagrożonego do krytycznie zagrożonego gatunku.

Aktualnie czterdzieści jeden waleni biskajskich od 2017 roku zmarło lub zostało ciężko rannych. To stanowi 10% wszystkich  wielorybów, które pozostały na Ziemi. Musimy podjąć decyzję czy będziemy się bezczynnie przyglądać ich wymieraniu, czy też weźmiemy sprawy we własne ręce i postaramy się je ocalić.  Dla nas wszystkich odpowiedź powinna być prosta, wybieramy działanie.

Wieloryb biskajski północnoatlantycki jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Obecnie żyje mniej niż 400 samic, z czego tylko 95 jest w wieku rozrodczym. Niegdyś obiekt polowań przez pokolenia europejskich wielorybników i teraz nie ma łatwo. Wieloryb biskajski z północnego Atlantyku nadal staje w obliczu niebezpieczeństw spowodowanych przez człowieka na wschodnim wybrzeżu Kanady i Stanów Zjednoczonych.

„Jesteśmy wdzięczni za to, że przedstawiciele po obu stronach nawy i z całego naszego kraju, dostrzegają tragiczną sytuację wieloryba biskajskiego i odpowiedzą natychmiastowym działaniem. Jednak finansowanie to tylko połowa sukcesu ”, powiedziała w oświadczeniu  Jane Davenport, starszy prawnik w Defenders of Wild-life. „Wzywamy Kongres do uchwalenia ustawy, umożliwiającej rządowi, przemysłowi rybackiemu i żeglugowemu oraz organizacjom pozarządowym ochronę tego wieloryba przed wyginięciem”.

Reklama

Nawet jeśli splątanie w sieci nie jest śmiertelne, często prowadzi do okaleczenia wieloryba lub uniemożliwienia mu budowanie odpowiednich zapasów tłuszczu, ograniczając zdolność samic do rodzenia cieląt. Samice i cielęta są również wyjątkowo narażone na ataki statków. Z 10 młodych wielorybów urodzonych w sezonie 2019-2020 dwa zostały już zabite w wyniku działalności statków.

Miejmy nadzieję, że dodatkowe środki na ochronę tych pięknych stworzeń pomogą im przetrwać te ciężkie dla nich czasy.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dzień Czarnego Kota

Za nami Dzień Czarnego Kota. Czarne koty są uznane za pechowe. Powiązane z czarami i [...]

Dodaj komentarz

Reklama