Czy wielbłądy naprawdę mają wodę w garbach?

Powszechna opinia głosi, że wielbłądy, aby przetrwać na pustyni, gromadzą wodę w garbach. Czy to prawda? Nie do końca.

To po co im te garby? Do magazynowania tłuszczu. Wielbłądy wykorzystują je w porach suchych, kiedy brakuje pożywienia i wody” – powiedział Rick Schwartz, kierownik ds. Opieki nad zwierzętami i rzecznik krajowy w zoo w San Diego. Kiedy pożywienie jest dostępne, wielbłądy pobierają wystarczającą ilość kalorii, aby zbudować garby, dzięki czemu mogą przetrwać długie okresy, gdy brakuje pożywienia. Z „pełnym” garbem wielbłąd może wytrzymać przez bardzo długi okres — do czterech, a nawet pięciu miesięcy bez jedzenia, powiedział Schwartz.

Ciekawostką jest, że kiedy wielbłądy zużywają swój tłuszcz, ich puste garby przewracają się jak opróżniony balon, dopóki nie zjedzą wystarczająco dużo, by je ponownie „nadmuchać” – powiedział Schwartz.

Cielęta wielbłądów nie rodzą się ze złogami tłuszczu i nie rozwijają ich podczas karmienia. „Cała energia, którą otrzymują od mamy, idzie na wzrost ciała” – powiedział Schwartz dla Live Science. Maleńkie wielbłądy rozpoczynają odstawianie od piersi w wieku około 6 miesięcy. Ich garby zaczynają się formować dopiero w wieku od 10 miesięcy do roku. „Dzikie wielbłądy muszą się jednak dostosować do suchych pór roku, kiedy nie ma pożywienia i w ciągu pierwszego roku muszą wytworzyć garb” – powiedział Schwartz. „Muszą przetrwać pierwszą porę suchą”.

Istnieją dwa gatunki wielbłądów. Wielbłądy dwugarbne (Camelus bactrianus), które żyją w częściach zachodnich Chin i Azji Środkowej. Wielbłądy arabskie (Camelus dromedarius) są bardziej powszechne i mają tylko jeden garb. Z badań jednak wynika, że dodatkowy garb nie pozwala wielbłądom dwugarbnym żyć dłużej bez jedzenia.

Ponieważ garby wielbłądów przechowują pożywienie, dromadery potrzebują innych sposobów radzenia sobie z niedoborem wody. Na przykład wielbłądy mogą wypić do 114 litrów wody podczas jednego pojenia, wydalają suchy kał, aby zatrzymać wodę, a ich nerki skutecznie usuwają toksyny z wody. Dodatkowo potrafią zatrzymywać w organizmie wilgoć z każdego oddechu, który wydychają przez nos.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Sprytny uciekinier.

Sprytna ośmiornica nowozelandzka o nazwie Inky, wymknęła się ze swojego zbiornika z Narodowego Akwarium w [...]

Dodaj komentarz

Reklama