Nowe prawo w Wielkiej Brytanii umożliwia lokatorom posiadanie zwierząt w wynajmowanym mieszkaniu

Właściciele domów i mieszkań do wynajęcia nie są zachwyceni nowym pomysłem władz. Nowe prawo dałoby lokatorom odgórnie narzucone prawa do posiadania zwierząt domowych w wynajmowanych nieruchomościach.

Ci, którzy mają zwierzaka i chcą wynająć mieszkanie, nie mają łatwo. Większość właścicieli lokali mieszkalnych zakazuje posiadania pupili w miejscu zamieszkania. Znaleźć lokum z przyzwoleniem na zwierzęta to bardzo trudna sprawa.

Wiele osób stoi przed trudnym wyborem: zatrzymać swojego zwierzaka czy mieszkać w dogodnym dla siebie miejscu. Na szczęście nowe prawo zaproponowane w Wielkiej Brytanii może dać najemcom prawo do trzymania zwierząt domowych w wynajmowanych domach i mieszkaniach. Jeśli nowa ustawa zostanie przyjęta, właściciele zwierząt domowych będą mieli prawo do zatrzymania swoich ukochanych zwierząt, niezależnie od tego, gdzie mieliby się osiedlić.

Istnieją jednak obawy, że prawo mogłoby zachęcić właścicieli do naliczania dodatkowych opłat lub nawet całkowitego podniesienia czynszu dla tych, którzy chcą zakwaterować się ze zwierzętami. Poseł Andrew Rosindell, który naciska na zmianę, powiedział: „Niestety właściciele zwierząt domowych wprowadzający się do wynajmowanego mieszkania stają w obliczu rzeczywistości, że ich rodzina może zostać rozdzielona, ponieważ większość właścicieli ma niepotrzebne zakazy posiadania zwierząt domowych”.

W zeszłym tygodniu członek Izby Gmin w Romford prowadził rozmowy z właścicielami nieruchomości na temat ustawy o psach i zwierzętach domowych. Wyjaśnił właścicielom, że nowa ustawa nie oznacza, że ​​najemcy mają „bezwarunkowe prawo” do posiadania zwierząt domowych w swoich nieruchomościach.

Każdy, kto chciałby przywieźć zwierzaka do wynajmowanej nieruchomości, musiałby przejść „test odpowiedzialnej za cudzą własność” oraz musiałby spełnić wymagań: szczepienia, mikroczip i reagowanie psa na podstawowe polecenia. Warunki muszą być skierowane wyłącznie do psów, ponieważ wszyscy możemy zaświadczyć, że żaden kot (z kilkoma wyjątkami) nie odpowie na niczyje polecenia.

Reklama

Proponowane prawo zostało nazwane Jasmine’s Law, na cześć psa wyżła weimarskiego, którego rodzinie z Surrey w Wielkiej Brytanii nie pozwolono trzymać jej w wynajętym domu. Poseł Andrew Rosindell powiedział: „Projekt ustawy będzie zawierał zapisy zapewniające, że zwierzęta są dobrane do rodzaju zakwaterowania. Klauzula zakazu zwierząt domowych w wynajmowanych nieruchomościach oznacza, że ​​ktoś nie może mieć psa nawet przez krótki okres w obawie przed oskarżeniami lub eksmisją. Taka dyskryminacja musi się skończyć”.

Jeden z właścicieli lokalu mieszkalnego Fred Cowler powiedział: „Jeśli stanie się to prawem, chciałbym mieć gwarancję, że najemca pokryje szkody i dodatkowe koszty”. Drugie czytanie projektu zaplanowano na 29 stycznia 2021 r. Podobne ustawy zostały już przyjęte we Francji, Belgii, Niemczech i Szwajcarii.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Pies który został burmistrzem

Poznajcie psa o imieniu Parker the Snow Dog, który w oficjalnych wyborach został burmistrzem górskiego miasteczka Georgetown. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama