Jak pozbyć się zapachu moczu kota?

Załatwianie się kota poza kuwetą nigdy nie jest normalne i zawsze jest objawem jakiejś nieprawidłowości. Jest to też jeden z najczęstszych przypadków, przez które opiekunowie zwracają się do behawiorystów. Oczywiście, że każdemu kotu może zdarzyć się kuwetkowy wypadek, kiedy załatwi się poza wyznaczonym do tego miejscem. Jeśli jednak zaczyna się to powtarzać, należy się zaniepokoić. Niezależnie jednak od przyczyny załatwienia się poza kuwetą, stajemy w końcu przed koniecznością pozbycia się plamy i przede wszystkim silnego zapachu kociego moczu. Jak usunąć zapach moczu kota? 

Koci mocz poza kuwetą – co zrobić? 

Nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi na to, skąd bierze się załatwianie się kota poza kuwetą. Odpowiedzi jest tak naprawdę conajmniej kilka. Nie jest to jednak temat tego artykułu, zajmiemy się tą kwestią innym razem. Zastanówmy się jednak krótko, co sprawia, że kot może załatwiać się poza kuwetą. 

Problemem może być: 

1. Sama kuweta, źle dobrana wielkość (za mała), źle dobrany żwirek, złe położenie, w zbyt ruchliwym miejscu, niewyczyszczona kuweta, zamknięta, a nie otwarta

2. Problem medyczny – jest to bardzo szerokie zagadnienie, streszczając, kot może załatwić się poza kuweta z powodu silnego stresu, konfliktów z innymi kotami, ale może mieć też problemy medyczne. Dlatego zawsze zanim zawyrokujemy, że to problem behawioralny, kota trzeba przebadać. Konieczne jest badanie moczu, najlepiej pobranego prosto z pęcherza (mocz pobiera weterynarz specjalną igłą), a także badania krwi, sprawdzenie czynności nerek i układu moczowego. 

Nigdy nie należy karać kota za załatwianie się poza kuwetą. Nigdy nie jest to jego wina, kot nie sika na złość. Załatwianie się poza kuwetą jest tak naprawdę wynikiem problemów zdrowotnych albo behawioralnych, za które my, opiekunowie, musimy wziąć pełną odpowiedzialność. Karanie kota jest tylko sposobem na ujście złości, które sprawi, że kot ze stresu będzie załatwiał się poza kuwetą jeszcze częściej. 

Reklama

Jak pozbyć się zapachu moczu kota? 

Najpierw trzeba zlokalizować plamę moczu. Koty załatwiają się inaczej, kiedy próbują się po prostu załatwić, a inaczej, kiedy znaczą teren. Znaczenie terenu to opryskiwanie przez kota moczem pionowej powierzchni. Kot podchodzi wtedy do ściany, kanapy, komody, etc., podnosi sztywno ogon do góry i zaczyna pryskać moczem na pionowej powierzchni. Znaczenie terenu jest problemem behawioralnym i trzeba zgłosić się z nim do kociego behawiorysty. 

Z kolei sikanie na poziomą powierzchnię, czyli podłogę, dywan, kafelki, blaty, etc. nie jest zazwyczaj oznaką znaczenia terenu, a problemów z kuwetą, żwirkiem, czy układem moczowym. 

Reklama

Jeśli masz problem ze zlokalizowaniem plam moczu, bardzo mocno polecam użycie detektora – latarki UV. Jej ultrafioletowe promienie padające na zawierającą związku organiczne i rozkładające się bakterie, bez problemu namierzą plamę moczu i sprawią, że będzie ona świecić żółtawozielonym kolorem. Po namierzeniu plamy można przystąpić do jej usunięcia. 

Jak usunąć mocz z podłogi? 

Jeśli kot załatwił się na podłogę, wystarczy tak naprawdę umyć ją roztworem wody z octem (nie octem z sodą oczyszczoną, taki związek się neutralizuje i nie robi nic!). Po pozbyciu się moczu i zapachu warto dodatkowo zakonserwować podłogę odpowiednimi preparatami, szczególnie podłogę drewnianą, którą niestety koci mocz może zniszczyć. Poza właściwościami neutralizującymi, kot nie znosi zapachu octu, dlatego będzie zniechęcony do ponownego oddania moczu w tym miejscu. Nie należy jednak nigdy czyścić roztworem octu kuwety, ponieważ będzie to zniechęcać kota do załatwiania się w tym miejscu! 

Jak usunąć koci mocz z kanapy lub pościeli? 

Jeśli kot załatwił się na pościel, trzeba ją jak najszybciej uprać w najwyższej temperaturze (najwyższej dozwolonej przez producenta). W innym wypadku kot wyczuje, że załatwił się w danym miejscu i zrobi to znowu. Jeśli ofiarą kociego moczu padła jednak kanapa lub dywan, trzeba zastosować głębsze czyszczenie. Wyczyszczenie powierzchni dywanu nie pomoże, jeśli mocz wsiąknął głębiej. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego pasta z sody oczyszczonej. Rozprowadź ją po dywanie / kanapie i zostaw na nawet kilka godzin. 

Jak usunąć koci mocz – krok po kroku 

1. Usuń jak największą ilość kociego moczu z danej powierzchni – przykładaj i dociskaj papier / ręczniki do plamy tak długo, aż przestaną wchłaniać płyn

Reklama

2. Wetrzyj w plamę pastę zrobioną z sody oczyszczonej (rozmieszaj sodę oczyszczoną w niewielkiej ilości wody). Soda po kilku godzinach wchłonie zanieczyszczenia i zneutralizuje zapach moczu. Następnie pozostaw pastę na sofie czy dywanie na godzinę lub nawet dłużej, po czym odkurz zabrudzone miejsce odkurzaczem.

3. Na koniec zastosuj enzymatyczny środek służący do pozbywania się zapachu moczu. Takie środki takie rozkładają kwas moczowy, a jednocześnie bardzo przyjemnie pachną (przynajmniej dla ludzi). Na rynku dostępne są też specjalne środki biologiczne, zawierające żywe kultury bakterii, one również bardzo skutecznie rozkładają zanieczyszczenia kocim moczem. 

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? 

Przede wszystkim trzeba pozbyć się źródła zapachu, maskowanie go preparatem niewiele da. Może się nawet wydawać, że zapach został takim preparatem zneutralizowany, ale zapewniam, że wystarczy, że przyjdą cieplejsze dni i zapach moczu wyjdzie na jaw, ze zdwojoną siłą. 

Nie używaj do usunięcia kociego moczu pianek lub płynów do prania dywanów. Niestety substancje w nich zawarte nie mają takiej siły, żeby rozłożyć kryształki moczu, jedynie się z nim wymieszają. Ba, taka mieszanka potrafi być prawdziwa bombą zapachową, a Twój kot i tak wyczuje, że się w danym miejscu załatwił. 

Reklama
Reklama

W pozbywaniu się zapachu kociego moczu będzie również bardzo przydatny ałun potasowy (ostatnio bardzo modne są dezodoranty w sztyfcie z ałunem, dlatego nie powinno być żadnego problemu z jego zakupem). Pomogą też ziarna kawy, liście laurowe, a nawet płyn do płukania ust. 

Wszystkie wyżej wymienione preparaty powinny być jednak zastosowane dopiero po użyciu neutralizatora (czyli pasty z sody oczyszczonej lub specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu. 

Jak pozbyć się kociego moczu z kuwety? 

Do tego celu nie można oczywiście użyć octu, bo tak jak wspomniałam, będzie on mruczka odstraszał i zniechęcał do skorzystania z kuwety. Do mycia kuwety możesz użyć specjalnych środków i neutralizatorów przeznaczonych do użycia wewnątrz kociej kuwety. Powinny być to preparaty bezpieczne dla zwierząt. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama