Drugi pies w domu – jak się przygotować?

Decyzja o adopcji nowego członka rodziny jest bardzo ekscytująca, ale też niepozbawiona zmartwień i problemów., w końcu drugi pies w domu to więcej radości, ale też więcej zmartwień. Jednak wszystkie te zmartwienia zdają się jakby blednąć na myśl o nowym członku rodziny, który będzie wspaniałym przyjacielem, który zostanie z nami na długie lata. Co zatem warto wiedzieć o przygotowaniu się na nadejście drugiego czworonoga? 

Dwa psy w domu – podwójna radość i ważna decyzja 

Przed podjęciem decyzji o drugim psie warto przede wszystkim zastanowić się, jak na nowego lokatora zareaguje nowy pies. Czy jest zdrowy? Czy miał już kiedyś bliski kontakt z innymi psami? A może ma za sobą trudne doświadczenia? Pamiętaj, że co prawda socjalizacja dwóch psów jest prostsza, niż socjalizacja np. dwóch kotów, to warto do całego procesu zatrudnić behawiorystę, albo chociaż zasięgnąć kilku porad. Pierwsze wrażenie w zwierzęcym świecie (zresztą ludzkim też), też bardzo ważne, a zły przebieg pierwszego spotkania psiaków trudno będzie odkręcić. 

Warto również zastanowić się nad tym, jaki temperament ma nasz pies i w jakim jest wieku. Jeśli adoptujemy psa, który jest bardzo żywiołowy i uwielbia się bawić (swoją drogą w przypadku adopcji szczeniaka prawie na pewno trzeba się liczyć z tym, że będzie żywiołowy, ale z upływem czasu będzie się to uspokajać), a Twój pies jest bardzo spokojny, nie wróży to zbyt dobrze. Kiedy adopcja drugiego czworonoga nie będzie dobrym pomysłem? Przede wszystkim wtedy, kiedy nasz pies boi się obcych psów, albo wykazuje w stosunku do nich agresywny zachowania, jest bardzo zazdrosny, czy ma silny instynkt terytorialny. Jeśli Twój pies tak się zachowuje, a naprawdę zależy Ci na drugim pupilu, zasięgnij porady behawiorysty, wspólnie powinno się udać przepracować ten problem. 

Drugi pies w domu, szczególnie młody, będzie też kiepskim pomysłem, jeśli masz psa seniora – będzie to dla niego bardzo męczące. 

Jeśli adoptujesz psa ze schroniska (co z całego serca polecam), możesz wybrać się z psem rezydentem na spacer i oswoić go bardziej z towarzystwem psa, którego chcesz adoptować. Pokaże to, czy psiaki wstępnie się akceptują, a także pozwoli się im obwąchać i pobyć ze sobą. Można nawet spróbować się pobawić. 

Pierwsze spotkanie powinno przebiegać na neutralnym terenie, by pies nie odczuł silnego instynktu terytorialnego. Każdy pies powinien mieć swoją miskę na wodę i miskę na karmę. Nie powinny być one blisko siebie, przynajmniej na początku. Legowiska również powinny być osobne. Najważniejszy w tej sytuacji jest mimo wszystko pies rezydent, trzeba zapewnić mu jak największy komfort i zapewnić go o tym, że mimo wprowadzenia nowego przyjaciela, w jego życiu wszystko zmieni się tylko na lepsze. 

Reklama

Co się z tym wiąże, nie można żadnego z psiaków faworyzować. To znaczy, że kiedy psiak dostaje przysmak, drugi również powinien go dostać. Podobnie sprawa ma się z zabawą. W razie jakichkolwiek problemów skonsultuj się jednak z behawiorystą. Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama