Alergia na kota- objawy i leczenie

Koty są jednymi z najwspanialszych istot na świecie. Dla wielu kociarzy alergia jest wielką tragedią, ponieważ mimo tego, że posiadanie kota jest jednym z ich największych  marzeń, kontakt z nimi powoduje silniejsze lub słabe reakcje alergiczne, które są nie tylko  uciążliwe, ale mogą być również zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Czy istnieje  jakiekolwiek lekarstwo? Czy alergia na kota musi oznaczać pożegnanie się z tymi  wspaniałymi zwierzętami na zawsze? 

Alergia na kota – co warto wiedzieć? 

Istnieją obecnie leki na zmniejszenie objawów alergii, ale niestety w cięższych  przypadkach mieszkanie, a nawet przebywanie pod jednym dachem z kotem może  okazać się zwyczajnie niemożliwe. Bardzo trudno jest pozbyć się alergii na kota, ale  pojawiła się nadzieja na zmianę tej sytuacji. Najnowsze odkrycie naukowców pozwala  wierzyć, że jest szansa na koegzystencję alergików z kotami.  

Powszechnie mówi się o uczuleniu na kocią sierść, choć w rzeczywistości to nie ona jest  alergenem. W przypadku kotów źródłem reakcji alergicznej jest białko Fel d1, które jest  obecne w kociej ślinie i jego gruczołach łojowych. Okazuje się, że podczas pielęgnacji kot  przenosi białko na futerko, co sprawia, że rozprzestrzenia się po domu (bo kot w końcu  futerko trafi) i wywołuje przykre reakcje alergiczne.  

Warto jednak wiedzieć, że nie istnieją koty, które są całkowicie pozbawione Fel d1,  niektóre rasy wytwarzają go co prawda mniej, ale to, że istnieją koty hipoalergiczne, jest  zupełnym mitem.  

Współczesna medycyna nie zna niestety idealnego rozwiązania tego trudnego i dość powszechnego problemu. Preparaty odczulające, które istnieją obecnie na rynku, nie są na tyle skuteczne jak te, które stosuje się przy alergii na trawy, czy roztocza. Cały czas  jednak naukowcy wytrwale pracują nad szczepionką, która pozwoli pozbyć się alergii na  kota całkowicie.  

Reklama

Nie wiadomo jednak kiedy konkretnie powstanie, ponieważ proces powstawania  jakiejkolwiek szczepionki jest czasochłonny i trudny. Warto mieć jednak nadzieję,  ponieważ naukowcy z Nestle Purina podeszli do problemu z nieco innej strony i pochwalili  się bardzo ciekawym odkryciem! 

Alergia na kota – nowinki ze świata nauki 

W centrum zainteresowania naukowców znalazł się kot, które wywołuje alergię, a nie  człowiek. Konkretniej rzecz biorąc – alergen produkowany w jego organizmie, czyli białko  Fel d1. Okazało się, że można dość znacznie i skutecznie zmniejszyć skalę jego  wytwarzania przez nic innego, jak tylko zmianę diety. 

Reklama

Naukowcy odkryli, że korzystając z naturalnego mechanizmu interakcji na linii alergen –  przeciwciało, można bezpiecznie zneutralizować białko, które odpowiada na reakcję alergiczną u ludzi. Pozwoli to nie tylko na zmniejszenie ilości aktywnych alergenów w  środowisku, ale też pozwoli na bezpieczne przebywanie z kotem i nie będzie wymagało  przyjmowania leków, ani nie wpłynie negatywnie na zdrowie mruczka.  Innymi słowy, odpowiedni dodatek do karmy jest w stanie zmniejszyć naszą reakcję alergiczną na kota, bez szczepionek, leków i szkody dla samego mruczka. Koniecznie  zapoznaj się z pełnymi wynikami badań tutaj: KLIK

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama