Wilczak Czechosłowacki - pies podobny do wilka

Wilczak Czechosłowacki (pies wilk) – cena, szczeniaki, charakter

Wilczak czechosłowacki to pies, którego niejeden przechodzień może się wystraszyć – swoim wyglądem do złudzenia przypomina wilka, od którego pochodzi cała rasa. Każdy, kto decyduje się rozpocząć z wilczakiem wspólne życie, musi zdawać sobie sprawę, że z dzikim przodkiem łączy tę rasę nie tylko wspólna historia i uroda, ale przede wszystkim charakter. 

Wilczak Czechosłowacki – opis rasy 

Powstanie wilczaka czechosłowackiego było wynikiem eksperymentu hodowlanego przeprowadzonego na terenie Czech w 1955 roku przez inżyniera Karela Hartla. W miejscu eksperymentu – stacji hodowlanej w Libějovicach należącej do straży granicznej – spotkali przedstawiciele świata militarnego i naukowego, aby wspólnie podjąć próbę wyhodowania psa, który pomagałby w pracy służb mundurowych na granicy. 

Pierwszymi przodkami dzisiejszego wilczaka czechosłowackiego były dwie eurazjatyckie wilczyce i dwa samce owczarka niemieckiego. Pierwszy miot, który przyszedł na świat w niedługim czasie po rozpoczęciu eksperymentu, testowany był przez naukowców Czechosłowackiej Akademii Nauk pod kątem zarówno wyglądu, jak i usposobienia. Organizatorzy mieli szczęście – pierwsze szczeniaki wilczaka czechosłowackiego odziedziczyły wygląd i zacięcie po wilku czeskim, ale charakter i przede wszystkim chęć do pracy z człowiekiem, po owczarku niemieckim. 

Eksperyment uznano za zakończony sukcesem i wkrótce czechosłowacki wilczak zaczął być ćwiczony pod kątem pomocy w straży granicznej. Co ciekawe, krzyżowanie z psem wilka trwało aż do początku lat osiemdziesiątych. Mniej więcej w tym samym czasie powstał działający w Brnie i Pradze Klub Hodowców Rasy Wilczak Czechosłowacki, którego członkowie opracowali pierwsze standardy dotyczące wilczaka. W 1989 roku został on oficjalnie uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. 

Wilczak Czechosłowacki – wygląd 

Wilczak czechosłowacki to – jak sama nazwa i historia rasy wskazują – pies podobny do wilka. Dotyczy to takich cech jak wielkość, kształt sylwetki, faktura sierści i jej umaszczenie, czy sposób poruszania się. 

Reklama

Wilczak czechosłowacki jest dobrze zbudowany i większych niż przeciętne rozmiarów – wilczak pies osiąga wysokość minimum 65 cm w kłębie, a suka minimum 60 cm. Ich waga to odpowiednio pomiędzy 35 i 40 kg oraz około 30 kg. Sylwetka wilczaka przypomina kształtem prostokąt. 

Niczym w lokalnej wersji bajki o Czerwonym Kapturku i wilku czechosłowackim, u psów tej rasy zwrócić można uwagę na oczy (w bursztynowym kolorze i skośnym kształcie), uszy (niezbyt długie, trójkątne i cienkie, do tego wyraźnie podniesione do góry) i przede wszystkim zęby (zarówno zęby trzonowe, jak i kły są imponujących rozmiarów). 

Reklama

Umaszczenie wilczaka czechosłowackiego również będzie podobne do wilka – pies ten może występować we wpadających w żółć lub srebro odcieniach szarości, a do tego mieć charakterystyczny jaśniejszy pysk (maskę), szyję i klatkę piersiową. Nie ma co marzyć o wilczaku czechosłowackim czarnym czy też wilczaku białym – takie umaszczenia nie występują u wilków, w związku z czym nie będziemy też mieli z nimi do czynienia w przypadku wilczaka czeskiego. 

Sam włos jest prosty i mocny – stanowi dla zwierzęcia doskonałą ochronę zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jaki potencjalnym atakiem. Dodatkową warstwę stanowi gęstniejący w okresie zimowym podszerstek. 

Wilczak Czechosłowacki – charakter 

Wilczak czechosłowacki jako swego rodzaju wilk domowy wykazuje wiele cech charakteru swojego dzikiego przodka. Jest nieufny i nie lubi gdy mu się rozkazuje, ale z drugiej strony ma dużo energii i jest bardzo inteligentny oraz samodzielny. 

Pies wilczak bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i całej rodziny, która jest dla niego odpowiednikiem stada. Zawsze upatrzy sobie wśród domowników swojego “samca alfa”, który będzie dla niego przewodnikiem i liderem. W stosunku do tej osoby będzie wykazywać się nie tylko ogromną lojalnością i przywiązaniem, ale także posłuszeństwem, które może być trudno wyegzekwować komukolwiek innemu. 

Reklama

Będzie też bardzo silnie przeżywać brak kontaktu ze swoim przewodnikiem oraz wszelkie inne formy wymuszonej samotności – jest to rasa o bardzo silnym instynkcie stadnym i potrzebuje kontaktu i relacji z innymi, żeby czuć się dobrze. Jeśli opiekun zaniedba ten aspekt, wilczak może odpłacić się niszczeniem przedmiotów, które znajdą się w jego zasięgu. 

Wilczak czechosłowacki dogada się z dziećmi i będzie je akceptować, ale nie powinniśmy zostawiać pupila z naszymi pociechami bez nadzoru – może się zdarzyć, że pies straci cierpliwość do zabawy i odpowie na niechciane zachowania ostrzegawczym warknięciem czy w ostateczności nawet kłapnięciem. 

Wilczak czechosłowacki – hodowla 

Wilczak czechosłowacki to pies, który doskonale sprawdzi się w roli stróża. Jest wytrzymały fizycznie i odporny na warunki atmosferyczne, a do tego ma silny instynkt terytorialny.. Nie może to jednak być powodem, dla którego opiekun postanowi przez całe życie trzymać go na podwórku w charakterze żywego alarmu antywłamaniowego. Wilczaki nie tylko potrzebują kontaktu z człowiekiem, ale jak każdy pies muszą wychodzić na spacery – pełnią one dla nich bowiem nie tylko funkcję załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale przede wszystkim psychologicznych, jak potrzeba eksploracji czy kontaktu z przedstawicielami tego samego gatunku. 

Jeśli podejmujemy decyzję o przyjęciu pod swój dach wilczaka czechosłowackiego szczeniaka musimy mieć na uwadze, że jego hodowla będzie wymagała od nas świadomej pracy, która pozwoli uniknąć potencjalnie bardzo nieprzyjemnych sytuacji. 

Reklama
Reklama

Wilczak czechosłowacki potrafi być naprawdę dobrym towarzyszem dla innych zwierząt, pod warunkiem, że opiekunowie od najmłodszych lat zadbają o socjalizację. W przeciwnym wypadku wilczak może przejawiać oznaki wycofania i lękliwości lub odwrotnie – zachowania agresywne i tendencję do dominacji. Ze względu na jego kondycję i cechy fizyczne może to być bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i innych psów. 

Wilczak potrzebuje dosyć dużo kontaktu z człowiekiem i niestety często cierpi na lęk separacyjny. Jeśli ktoś prowadzi tryb życia, który wymaga długiego i częstego przebywania poza domem, nie jest to odpowiednia rasa. 

Warto natomiast wykorzystać fakt, że wilczak ma fenomenalny węch i doskonale orientuje się w terenie. Można spróbować uprawiać z nim psie sporty i zabawy oparte na tropieniu, np. poprzez zachęcenie do odnalezienia ukrytej gdzieś w okolicy osoby na podstawie powąchania należącej do niej rzeczy. Wilczaki potrzebują dużo ruchu i aktywności fizycznej, a im częściej będziemy to łączyć z wysiłkiem umysłowym, tym szczęśliwsze i spokojniejsze będą. 

Wilczaki czechosłowackie nie wymagają skomplikowanych ani częstych zabiegów pielęgnacyjnych – ten pies, jak wilk, radzi sobie doskonale bez dużej ingerencji człowieka, a jego sierść jest w naturalny sposób przystosowana do usuwania zabrudzeń. 

Psy tej rasy, podobnie jak ich przodkowie – owczarki niemieckie – cierpieć mogą na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, a także mielopatię zwyrodnieniową, Ogólnie są to jednak bardzo wytrzymałe i pozostające w doskonałej kondycji psy, których długość życia wynieść może nawet 13 do 16 lat. 

Wilczak Czechosłowacki – cena 

W przypadku wilczaka czechosłowackiego cena szczeniaka ze sprawdzonej, certyfikowanej hodowli, to koszt od 2500 złotych w górę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama