Wydry uczą się od siebie rozwiązywania zagadek oraz mają długą pamięć

Wydry zaskakują naukowców, ucząc się od siebie rozwiązywać zagadki. Badania dowodzą również, że wydry mają zdolność pamięci długotrwałej.

Wszystko zaczęło się od tego, gdy naukowcy odkryli, że jedna wydra rozwiązała zagadkę i zaraz jej „przyjaciele” podłapali od niej i zaczęli powtarzać to samo.

Wydry są urocze i zabawne. Ich figle można oglądać na filmach przyrodniczych, a także w zoo. Samo to jak pływają, bawią się, zajmują dziećmi — skupia uwagę. Dotąd nie zwrócono jednak uwagi na to, jak bardzo są inteligentne. Nowe badanie ujawnia, że azjatyckie wydry uczą się od siebie nawzajem podczas rozwiązywania zagadek w celu zdobycia pożywienia.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Exeter dał grupom wydr przezroczyste pojemniki, z których każdy zawierał klopsiki jako przynętę. Te plastikowe pudełka można było otworzyć przez przekręcenie lub pociągnięcie określonej pokrywy, lub uchwytu – każde w inny sposób.

Naukowcy według obserwacji potwierdzili, że gdy tylko jeden osobnik rozwiąże zagadkę, to reszta już wie jak to zrobić i naśladuje wydrę – odkrywcę. Jest to „społeczne uczenie się”.

Reklama

Wydry widziały każdą łamigłówkę dwukrotnie, w odstępie kilku miesięcy. Za drugim razem wydry potrafiły rozwiązać zagadkę średnio 69 procent szybciej. To niesamowity wynik, który sugeruje, że te słodkie zwierzęta mają zdolność pamięci długotrwałej.

„Niestety zmniejsza się populacja wydry azjatyckichna wolności, częściowo z powodu przełowienia, oraz zanieczyszczenia skorupiaków i małych ryb, którymi się żywią” – powiedział Alex Saliveros z Centrum Ekologii i Ochrony na kampusie Penryn w Exeter w Kornwalii. „Mając to na uwadze, chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tym, jak uczą się i zapamiętują informacje o nowych źródłach żywności”.

„Możliwość łapania ofiar na nowe sposoby i przekazywania tej wiedzy może być ważna z punktu widzenia ochrony” – dodał Saliveros. „Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje dowody społecznego uczenia się i pamięci długotrwałej u azjatyckich wydr — co może być dobrą wiadomością pod względem ich zdolności adaptacyjnych i przyszłego przetrwania”.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Dodaj komentarz

Reklama