Wolontariusze ratują małego szympansa przed handlarzami dzikich zwierząt.

Reklama


Organizacja „Conserv Congo” przeprowadziło w tym tygodniu operację , podczas której uratowali małego szympansa przed dwoma handlarzami dzikich zwierząt na obrzeżach Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga. Operacja była prowadzona przez Conserv Congo i Centralną Policję Kinszasy, przy wsparciu Ministerstwa Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Akcją kierowała Claude Nyamugabo.

Handlarze zostali przechwyceni na autostradzie do Bandundu, gdzie planowano przeprowadzić transakcję. Na szczęście zespołowi udało się uratować małego szympansa, którego chciano sprzedać za 2500 USD. Uratowana szympansica miała nie więcej niż trzy miesiące.


Aby operacja mogła zakończyć się sukcesem organizacja Conserv Congo prowadziła dochodzenie w sprawie handlarzy przez ponad dwa lata. Pracownicy odkryli, że są oni jednymi z czołowych gangów zajmujących się handlem małpami w Kinszasie. Niestety zanim udało się ich dopaść sprzedano 11 małp.

„Od ponad pięciu lat zwracamy uwagę na plagę handlu dziką fauną i florą, a szczególnie plagę uprowadzania małp człekokształtnych w tym kraju i regionie. To, co widzimy czy słyszymy, to dopiero wierzchołek góry lodowej. W terenie to, czym się mierzymy na codziennie jest makabryczne”- powiedział Adams Cassinga, założyciel Conserv Congo. Miejmy nadzieję, że Claude Nyamugabo, krajowy minister ds. Środowiska, dotrzyma słowa, mówiąc, że: „handlarze małp człekokształtnych dostaną najsurowszy wymiar kary”. Wydarzenia dzieją się w kluczowym momencie, gdy Conserv Congo wciąż walczy w sprawie 29 innych naczelnych, przechwyconych przez władze Zimbabwe w drodze do Republiki Południowej Afryki. Bardzo budujące jest stwierdzenie Pana Cassingera, że „Będziemy nadal chronić te bezbronne istoty, jak stwierdzono w naszym manifeście, dopóki przestępstwa przeciwko dzikiej przyrodzie nie staną się przeszłością” Trzymamy kciuki.

Autor: Magdalena Kurek

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz