Wolontariat w schronisku – na czym polega i jak zacząć?

Wolontariat w schronisku jest dla każdego zwierzoluba potencjalnie doskonałym sposobem na produktywne zagospodarowanie wolnego czasu i realną pomoc poszukującym kochającego opiekuna i własnego domu psom czy kotom. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu wolontariatu w schronisku warto jednak mieć świadomość, z jakimi obowiązkami się to wiąże oraz jakie są zazwyczaj oczekiwania wobec wolontariuszy – dobre wywiązywanie się z wolontariackich zadań jest bowiem kluczowe nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania schroniska, ale przede wszystkim dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej przebywających w nim zwierząt.

Wolontariat w schronisku – spacery z psami

Wolontariat w schronisku najczęściej kojarzy się z przyjeżdżaniem do niego w celu wyprowadzania psów na spacery po okolicy. Rzeczywiście – jest to jeden z bardzo istotnych elementów programu wolontariackiego każdego schroniska. Spacer to dla każdego psa okazja do zetknięcia się z innymi niż zazwyczaj bodźcami – poznawanie nowych, interesujących zapachów i ciekawych miejsc w pobliżu schroniska jest dla niego miłą odmianą dla kojca, w którym spędza większość czasu i który doskonale już zna.

Spacery pełnią więc dla psa w pierwszej kolejności funkcję związaną z socjalizacją – dzięki oswajaniu się z różnymi bodźcami pies może się przekonać, że świat zewnętrzny nie jest wcale straszny, a także nauczyć się chodzenia na smyczy i skupiania swojej uwagi na opiekunie. 

Oprócz tego spacer jest dobrą okazją do tego, aby wolontariusz poznał nieco lepiej danego psa i mógł ocenić jego zachowanie – czy pies zachowuje się w sposób lękliwy czy też pewny siebie kroczy do przodu? Czy pilnuje się człowieka i trzyma blisko niego czy raczej ciągnie za smycz i wydaje się być bardzo zaaferowany otoczeniem? Wszystkie te informacje będą bardzo cenne dla dalszej pracy z psem, niezależnie od tego czy prowadził go będzie dalej wolontariusz czy już nowy opiekun.

Wolontariat w schronisku – pozostałe obowiązki

Wolontariat w schronisku to jednak nie tylko spacery – bardzo często praca w charakterze wolontariusza nie będzie się zaczynała od nich, a od czynności wymagających nieco mniejszego doświadczenia i obycia z psami. Do takich zadań należy np. dbanie o czystość i higienę zwierząt, a więc po pierwsze zajmowanie się ich pielęgnacją, taką jak systematyczne wyczesywanie sierści, ale także wymagającego bardziej intensywnego wysiłku prace porządkowe na terenie schroniska. Do tych ostatnich zaliczają się drobne naprawy wyposażenia (np. łatanie bud), mycie przedmiotów takich jak miski, czy też po prostu sprzątanie psich kojców.

Reklama

Bardziej doświadczonym wolontariuszom powierzane są odpowiedzialne funkcje, które w dużym stopniu bezpośrednio przyczyniają się do szybszej adopcji psa. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie psa do nowego życia, czyli ciągłą pracę nad jego socjalizacją, jeśli wykazuje na tym polu jakiekolwiek problemy, a także nad nauką podstawowych komend i sztuczek. Niektóre schroniska mają też możliwość dostępu do specjalnych torów przeszkód, na których z chętnymi do tego rodzaju pracy psami można ćwiczyć np. agility. Wszystkie tego rodzaju przygotowania psa mogą znacząco zwiększyć jego szanse na adopcję.

Inną istotną częścią zadań doświadczonych wolontariuszy są rozmowy z potencjalnymi opiekunami zwierząt. Dzięki dobrej znajomości przebywających w schronisku psów czy kotów wolontariusz po uważnym wysłuchaniu osób starających się o adopcję jest w stanie zaproponować im zapoznanie się z konkretnym zwierzęciem, zwiększając szanse, że rzeczywiście będzie ono odpowiednio pasowało swoim usposobieniem i potrzebami do oczekiwań czy trybu życia nowych opiekunów. Dzięki temu może zadbać o to, żeby obydwie strony były później w tej relacji naprawdę szczęśliwe.

Reklama

Wolontariat w schronisku – praca zdalna

Jest jeszcze jeden rodzaj zadań związanych z wolontariatem w schronisku – taki, który nie wymaga od wolontariusza fizycznej obecności na miejscu, a przynajmniej przez większość czasu pozwala pomagać placówce bez wychodzenia z domu. W tej kategorii mieszczą się wszystkie metody promocji samej adopcji wśród potencjalnie zainteresowanych nią osób.

Jednym z najważniejszych sposobów, w jakie można odbyć wolontariat w schronisku zdalnie, jest umieszczanie w internecie informacji o psach i kotach do adopcji. W im większej liczbie miejsc w sieci pojawi się tego rodzaju ogłoszenie, tym większa szansa, że trafi ono do właściwej osoby.

Wolontariusze odciążają więc w ten sposób osoby pracujące w schronisku – wymyślają zwracające uwagę, ale jednocześnie oddające prawdę o danym zwierzęciu opisy, tworzą listę portali, for internetowych czy grup w mediach społecznościowych, na których umieszczają następnie ogłoszenia, a także kompletują możliwie najkorzystniejsze zdjęcia psa (lub sami decydują się je wykonać). Osoby, które potrafią obsługiwać programy graficzne mogą też pomagać w projektowaniu materiałów promocyjnych dla schroniska.

Bardzo potrzebne są też wszelkie pomysły oraz pomoc przy organizacji wydarzeń specjalnych, które pomagają w dotarciu do szerszej publiczności z informacją o czekających na dom podopiecznych. Mogą to być np. sesje zdjęciowe, na bazie których tworzone są potem piękne kalendarze lub organizowanie stoisk informacyjnych na popularnych wydarzeniach miejskich. Można też próbować zachęcać do adopcji poprzez współpracę ze znanymi osobami albo nakręcić wzruszający lub zabawny filmik z psami, który wykorzystany będzie jako spot promocyjny. Możliwości działania są tutaj bardzo szerokie i wiele zależy tak naprawdę głównie od wyobraźni wolontariusza.

Reklama

Wolontariat w schronisku – jak zacząć?

Jeśli jest się zainteresowanym wolontariatem w schronisku, warto w pierwszej kolejności poszukać konkretnej placówki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a następnie obserwować profil danego schroniska w mediach społecznościowych i śledzić publikowane tam posty w poszukiwaniu informacji o nowym naborze do wolontariatu.

Można też samodzielnie odezwać się do wybranego schroniska dla zwierząt i zorientować, jak wyglądają w tym miejscu procedury dotyczące przyjmowania nowych wolontariuszy oraz na kiedy planowany jest najbliższy nabór.

Przed rozpoczęciem wolontariatu w schronisku warto dowiedzieć się, jakie konkretnie są oczekiwania wobec wolontariuszy. Wiele schronisk poszukuje osób, które mają możliwość zaangażowania się na nieco dłuższy czas, np. na co najmniej rok. Istotna jest także regularność wizyt (często kilka razy w tygodniu) oraz czas ich trwania (np. 3 – 4 godziny).

Istotne są też predyspozycje związane z charakterem potencjalnego wolontariusza – dobrze jeśli taka osoba potrafi dobrze współpracować z innymi ludźmi, jest sumienna, systematyczna i odpowiedzialna, a także ma w sobie duże pokłady wytrwałości, cierpliwości i ogólnej odporności na stresujące sytuacje.

Reklama
Reklama

Niektóre schroniska przyjmują na wolontariat osoby niepełnoletnie, pod warunkiem dostarczenia dokumentu za zgodą opiekunów, gdzie indziej minimalny wiek wolontariuszy to 18 lat. Czasami osoby poniżej 18 roku życia mogą uczestniczyć w wolontariacie w schronisku, ale ograniczona będzie pula zadań, które będą im powierzane.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. Temu pytaniu [...]

Dodaj komentarz

Reklama