Uratowane 2 wieloryby białe, mogą cieszyć się wolnością

Dwa wieloryby Beluga zostały uratowane z Chin. Tkwiły w tamtejszym oceanarium od 2011 roku. Teraz mogą się cieszyć smakiem morza i wolnością.

Little Grey i Little White zostały złapane u wybrzeży Rosji, kiedy były bardzo młode. Całe swoje życie spędziły w ciasnych akwariach. Brytyjska organizacja charytatywna Sea Life Trust na Islandii, postanowiła zawalczyć o wieloryby i przenieść je do Beluga Whale Sanctuary.

Przeniesienie tych wyjątkowych zwierząt w trakcie globalnej pandemii nie było łatwe. Do przybycia miała 1000 mil! Każda z nich waży ponad 1 tonę. Operacja wymagała specjalnie zaprojektowanego sprzętu, lekarzy weterynarii i dużej ilości wody i lodu, aby utrzymać je w jak największym komforcie i żeby dało się je cały czas spłukiwać. To była spektakularna akcja, ale było warto. Belugi są naprawdę wyjątkowe.

„Moim zdaniem bieługi są jak jednorożce wielorybów ze względu na ich niezwykły i piękny biały kolor” – powiedziała Leonie Sophia van den Hoek, biolog morski. „Brakuje im również płetwy grzbietowej, co czyni je jeszcze bardziej niezwykłymi wśród waleni”.

Zdjęcia: SEA LIFE Trust Beluga Whale Sanctuary
Zdjęcie: The Press Association

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama