Senat odrzucił „Piątkę dla zwierząt”. Co dalej?

Reklama

W poniedziałek większością głosów Prawa i Sprawiedliwości, projekt został odrzucony. Senat nie zdecydował się na przepuszczenie dalej nowelizacji i „Piątka” trafi na plenarne obrady w Senacie.

Czekamy na kolejne wtorkowe decyzje izby Senatu.
Wniosek o odrzucenie projektu złożył senator Ryszard Bober z PSL. Poparcia udzieliło mu pięciu senatorów PiS i dwóch z Koalicji Obywatelskiej. Dwóch senatorów PiS wstrzymało się od głosu. Członkowie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie byli przeciw wnioskowi o odrzucenie nowelizacji.

Obrady nad zmianami w ustawie

Dyskusji ma zostać poddane kilka kwestii. Między innymi opóźnienie wejścia w życie przepisów dotyczących ferm futerkowych, dopuszczenie uboju rytualnego w przypadku drobiu, system odszkodowań dla branży rolniczej oraz powstanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Nowa wersja projektu ma wejść w życie od 1 stycznia 2020. Ta zmiana ma pomóc hodowcom na lepsze przygotowanie się do zmiany. Po pierwszym ogłoszeniu „Piątki dla zwierząt” miało to być 30 dni od daty jej ogłoszenia.

„Takie uwagi zgłasza opinia publiczna i musimy je wziąć pod uwagę. Ponadto trzeba iść na kompromisy.” – mówił poseł wnioskodawca Waldemar Buda, który przekonywał, że zgłoszone poprawki poprawiają projekt.

Kiedy „Piątka dla zwierząt” zostanie zatwierdzona?

Wszyscy czekamy na kolejne decyzje. Oprócz hodowców zwierząt na futra i właścicieli zwierząt hodowlanych, sprawę śledzi cała Polska, a w szczególności osoby kochające zwierzęta. Kolejne informacje powinniśmy otrzymać we wtorek późnym wieczorem.

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz