Salamandry w Europie chorują. Infekcja przenosi się do Ameryki Północnej

Epidemia wśród płazów w Europie, niestety wraz z transportowanymi zwierzętami do Stanów Zjednoczonych zaczyna się roznosić. Czy należy im również zrobić „lockdown”?

Dr Deb Miller i dr Matt Gray kierują Laboratorium Chorób Płazów na Uniwersytecie Tennessee i analizują różne strategie zapobiegania przedostawaniu się do Stanów Zjednoczonych grzyba, który jest śmiertelny dla salamandry. Przenosi się przez międzynarodowy handel zwierzętami. Chorobę należy unicestwić w Europie i możliwie zapobiec roznoszeniu się na inne obszary. Naukowcy prowadzą również badania, aby dowiedzieć się więcej o chorobie i przyglądają się potencjalnym strategiom ograniczenia rozprzestrzeniania się grzyba w przypadku, gdyby dostał się do kraju.

Główne siedlisko salamandry w Ameryce Północnej to góry Appalachy. To łańcuch górski we wschodniej części Ameryki Północnej, w USA i Kanadzie. Rozciąga się od Niziny Zatokowej w kierunku północno-wschodnim do Nowej Fundlandii, na długości 2600 km. Umiarkowane warunki i wysokie wzniesienia tworzą system leśny z dużą ilością wilgoci i nagromadzonych liści, które są idealne salamandry.

Co zagraża salamandrom?

Batrachochytrium salamandrivorans lub Bsal jest drugim odkrytym grzybem chytrid. Pierwszy grzyb chytrid, o którym wiele osób słyszało, nazywa się Batrachochytrium dendrobatidis lub Bd. Jest powodem zaniku ponad 500 gatunków płazów na świecie i ponad 100 gatunkami wyginięciem. Jest bardzo groźny.
Grzyb Bsal atakuje skórę salamandry, a także może atakować skórę żaby. Skóra jest jednym z najważniejszych organów w ciele płaza. Jest to tak ważne, ponieważ niektóre salamandry nie mają płuc, a więc skóra jest dla nich głównym źródłem oddychania. Utrzymuje również odpowiednią ilość nawodnienia, aby układy organizmu, w tym serce, mogły prawidłowo funkcjonować. Skóra przestaje działać, a zwierzę po prostu umiera.

Reklama

Grzyb nie dotarł jeszcze do Ameryki Północnej, ale jego wpływ na Eurpę był ogromny. O dziwno doskonale radzą sobie z nim gatunki w Azji. Prawdopodobnie to stamtąd pochodzi i zaraził salamandry w Niemczech, które rozniosły go na całą Europę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama