Ptaki w San Francisco zaczęły śpiewać inaczej w ciszy podczas kwarantanny spowodowanej COVID-19

Na przełomie marca i kwietnia została wprowadzona ogólnoświatowa kwarantanna z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Wszyscy musieliśmy się zatrzymać i zostać w domach, został wstrzymany ruch lotniczy, ograniczona komunikacja miejska. Miasta ucichły i zaczęliśmy słyszeć przyrodę.

Jennifer Phillips, badaczka z Cal Poly, i Elizabeth Derryberry, profesor z University of Tennessee w Knoxville, wykonały badania, które miały ocenić, czy i jak ptaki śpiewające zareagowały na cichsze otoczenie przy znacznie mniejszym natężeniu ruchu.

Porównały nagrania ptasiego śpiewu w okolicach San Francisco przed i podczas kwarantanny w całym stanie.

Naukowcy odkryli, że ptaki zareagowały, śpiewając cichsze piosenki oraz bardziej urozmaicone i bogate pod względem wykonania wokalnego — co oznacza użycie szerszego zakresu dźwięków, w szerszym paśmie.

Badacze szczególnie zainteresowali się jednym z gatunków wróbla. Doug Greenberg miała szczegółową dokumentację ze swoich studiów doktoranckich w latach 2013-2017, a Phillips studiowała dźwięki wróbla w Bay Area. Zespół porównał swoje próbki z próbkami pobranymi w latach 2012-2020 przez Phillipsa, Derryberry’ego i Davida Luthera, biologa z George Mason University. Wróbel komunikował się w odmienny sposób. Dużo łatwiej rozpoznawał samiczki szukające partnera i swoich konkurentów.

Reklama

Podczas kwarantanny w całym stanie naukowcy zaobserwował niższy poziom hałasu w mieście, wynikający z mniejszego ruchu. W rzeczywistości ruch na moście Golden Gate wrócił do poziomów, których nie widziano od 1954 roku.

Według Phillipsa, obostrzenia spowodowane COVID-19, sprawiły, że ludzie słyszeli efektywnie cztery razy więcej ptaków niż zwykle.

„Kiedy ptaki nie muszą konkurować z głośnym hałasem w tle, mogą zasadniczo śpiewać ciszej, ale nadal komunikują się na większe odległości — w przybliżeniu dwa razy dalej” – powiedział Phillips.

Pomaga to wyjaśnić doniesienia medialne sugerujące, że śpiew ptaków brzmiał głośniej podczas kwarantanny i że ludzie byli bardziej świadomi otaczających ich ptaków. W rzeczywistości ptaki śpiewały ciszej, ale było tak cicho, że brzmiały głośniej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama