Płonie Biebrzański Park Narodowy

Ogromna susza panująca w Polsce zbiera swoje żniwo. W Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło już blisko 3000 hektarów.

Pożar zauważono po raz pierwszy w niedzielę 19 kwietnia w basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jak czytamy na stronie BPN – „Uciekające łosie, a następnie unoszący się słup dymu został zauważony około godziny 19.27 przez mieszkańców Kopytkowa”

We wtorek 21 kwietnia pojawiła się informacja że udało się zapanować nad ogniem i pożar został ugaszony. Jednak już tego samego dnia popołudniu, wiadome było że ognia nie udało się powstrzymać.

W akcje gaśniczą zaangarzowane są zastępy straży pożarnej z OSP w gminie Sztabin, PSP z Augustowa i Moniek.

Przypuszcza się że możliwą przyczyną pożaru mogło być umyślne wypalanie traw. Które w połączeniu z suszą i silnym wiatrem wymknęło się z pod kontroli i doprowadziło to tragedii.

Reklama
21.04.2020r, godz. 18.30

Płonie od strony lasu wroceńskiego w kierunku rzeki Ełk, 21.04.2020r, godz. 18.30

Opublikowany przez Biebrzański Park Narodowy Wtorek, 21 kwietnia 2020

Przebieg pożaru w Biebrzański Parku Narodowym

W poniedziałek 20 kwietnia pożar ogarnął obszar około 570 hektarów. W akcji brały udział 4 samoloty gaśnicze jak również kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożar przemieszał się wzdłuż Biebrzy aż do miejscowości Wroceń.

We wtorek sytuacja wyglądałą na opanowaną. Niestety jak informuje BPN – „We wtorek rano słupy dymu i ognia ukazały się pomiędzy Lasem Wroceńskim a Wilczą Górą”.

W środę 22 kwietnia około 7.30 rano, poinformowano że pożar przemieszcza się w kierunku północnym. BPN poinformował że spłonęło już ponad 3000 hektarów parku.

Jak dowiadujemy się z komunikatów parku strażacy nie mogą dotrzeć do epicentrum pożaru gdyż płoną głównie torfowiska, zarośla wierzbowe i nieużytki. Dodatkowo akcję utrudnia silny wiatr który po ugaszeniu powierzchni torfowisk roznieca ogień na nowo.

Apel o pomoc dla BPN

Dyrekcja BPN apeluje o pomoc finansową w celu wsparcia akcji gaśniczej. Niestety park nie posiada środków finansowych na walkę z tak ogromną klęską.

Poniżej zdjęcie z danymi do przelewu dla chętnych wspomóc BPN, jak również link do powstałej zbiórki internetowej: Wesprzyj BPN w walce z pożarem

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama