Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki – rasa, charakter

Owczarki niemieckie to jedne z najpopularniejszych psów na świecie. Ze względu na swój wspaniały charakter i umiejętności doceniane są na całym świecie nie tylko przez miłośników zwierząt, ale także przez rozmaite jednostki specjalne i służby, jak policja czy wojsko.

Owczarek niemiecki zapracował również na swoje miejsce w zbiorowej świadomości licznymi rolami filmowymi i telewizyjnymi (w Polsce mieliśmy np. owczarka Szarika w wojsku i Alexa w policji). Jaka jest historia powstania tej rasy, jak wygląda typowy owczarek niemiecki i dlaczego od tylu lat fascynuje kolejne pokolenia? 

Owczarek niemiecki – historia 

Jak sama nazwa wskazuje owczarek to rasa niemiecka (wymiennie można tutaj stosować nazwę owczarki alzackie lub niemieckie – owczarek alzacki to nazwa owczarka niemieckiego funkcjonująca na terenie Wielkiej Brytanii w czasach od Pierwszej Wojny Światowej do 1977 roku). 

Chociaż swoim wyglądem owczarek niemiecki przypominać może wilka, co sugerowałoby, że jest rasą o długiej historii, tak naprawdę sięga ona zaledwie XIX wieku. Utworzone w 1891 roku Towarzystwo Phylax postawiło sobie za cel utworzenie standardów odnoszących się do niemieckich ras psów, jednak zaledwie po trzech latach rozpadło się ze względu na różnice poglądów. Część członków uważała bowiem, że celem selekcji powinno być tylko odpowiednie przystosowanie psa do danej pracy, a innym zależało również na samym wyglądzie psów. 

W tej pierwszej grupie znajdował się m.in. Max von Stephanitz. W 1899 roku uczestniczył on w wystawie psów, na której zobaczył Hektora Linksrheina – psa, który był dla niego ucieleśnieniem ideału psa pracującego. To właśnie to spotkanie i późniejsze hodowle von Stephanitza okazały się punktem przełomowym, po którym owczarki szturmem rozpoczęły podbój ludzkich serc. 

Reklama

Rodzaje owczarków 

Podstawowe dwa typy, w jakich wystąpić może ta rasa, to oczywiście owczarek niemiecki krótkowłosy i owczarek niemiecki długowłosy. Owczarek długowłosy będzie mieć przyjemniejszą w dotyku sierść, a owczarek krótkowłosy nieco twardszą, warto jednak pamiętać, że rasa ta co do zasady ma tendencję do dosyć obfitego linienia. Owczarki niemieckie długowłose wymagały więc będą takiej samej, starannej pielęgnacji i systematycznego wyczesywania sierści i podszerstka, jak owczarki niemieckie krótkowłose. 

Czasem spotkać się można także z nazwą owczarek staroniemiecki. To również jest rodzaj owczarka niemieckiego, a rozróżnienie wynika z historii rasy. Przez dłuższy czas owczarek niemiecki długowłosy nie był oficjalnie uznawany przez założone przez Maxa von Stephanitza Towarzystwo Owczarków Niemieckich. Zmieniło się to dopiero w 2010 roku. Do tego czasu nazwa owczarek staroniemiecki używana była jako zastępstwo. Oprócz tego określenia owczarek staroniemiecki używa się w stosunku do różnych ras psów pasterskich, które hodowane były w Niemczech przed pojawieniem się owczarka niemieckiego. 

Reklama

Owczarek niemiecki – umaszczenie 

Jeśli chodzi o umaszczenie, występuje tutaj owczarek niemiecki czarny, szary (na marginesie jest to owczarek niemiecki wilczasty – według niektórych to właśnie od owczarka wilczastego wywodzi się cała rasa) oraz najpopularniejszy czyli płowy z czarnym lub w odcieniach czerwonego i żółtego z czarnym. Występuje także owczarek w kolorze białym, ale według oficjalnych standardów nie zalicza się on do rasy owczarków niemieckich. 

Owczarek niemiecki – charakter 

Owczarki niemieckie nie bez powodu są rasą powszechnie wykorzystywaną w rozmaitych służbach mundurowych na całym świecie. To przede wszystkim psy bardzo inteligentne. Ocenie tej cechy służy test opracowany w latach 90. przez amerykańskiego psychologa zwierzęcego Stanleya Corena. Wynika z niego, że owczarek niemiecki potrafi nauczyć się nowej komendy w ciągu zaledwie 5 powtórzeń. Owczarek jest ponadto wyjątkowo posłusznym psem – w tych samych badaniach owczarki niemieckie reagowały na znaną sobie wcześniej komendę za pierwszym razem aż w 95% przypadków. 

Owczarek niemiecki (lub owczarek staroniemiecki) będzie też zawsze wyjątkowo lojalnym towarzyszem i wspaniałym członkiem rodziny. Z jednej strony jest bowiem cierpliwy w stosunku do dzieci (generalnie są to wbrew stereotypom psy o łagodnym usposobieniu – do momentu, kiedy nie zostaną sprowokowane) oraz bardzo skupiony na swoim opiekunie i jego oczekiwaniach, a z drugiej – odważny, pewny siebie i gotów bronić swojego ludzkiego stada za wszelką cenę. 

To przywiązanie do człowieka może mieć również pewne niepożądane skutki. Owczarek niemiecki usposobienie ma co prawda z natury raczej łagodne, ale może być nieufny w stosunku do obcych, a pozbawienie go naszej uwagi i zainteresowania jest najgorszą z możliwych kar, która na dłuższą metę może bardzo negatywnie wpłynąć na charakter owczarka niemieckiego. 

Reklama

Owczarek niemiecki – żywienie 

Owczarek potrzebuje do prawidłowego rozwoju wysokiej jakości karmy, dostosowanej do jego aktualnego wieku. Należy jak ognia unikać dawania owczarkowi resztek ze stołu – mogą u niego powodować problemy żołądkowe, zwłaszcza jeśli będą miały wysoką zawartość tłuszczu lub zawierały będą gotowane kości. W trakcie treningu najlepiej korzystać z gotowych smaczków, jak ciasteczka czy po prostu karma bytowa psa. Przy zapewnieniu odpowiedniej jakości karmy nie powinny być potrzebne suplementy czy witaminy, aczkolwiek okazjonalne uzupełnienie diety psa owczarka niemieckiego o małe ilości jogurtu, gotowane warzywa czy jajka, na pewno będzie korzystne dla jego zdrowia. 

Owczarek niemiecki – pielęgnacja 

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji owczarka jest systematyczne czesanie go co kilka dni – szczególnie jeśli mówimy o owczarku niemieckim długowłosym lub np. czarnym owczarku niemieckim, zaniedbanie tej kwestii może być niekorzystne nie tylko dla niego, ale też dla… porządku w naszym domu i czystości tapicerki. Warto mieć też świadomość, że wspomniane wcześniej linienie przybiera na intensywności 1-2 razy w roku. 

Owczarek niemiecki nie potrzebuje co prawda częstych kąpieli, ale warto zaopatrzyć się zawczasu w odpowiedni produkt – owczarek niemiecki długowłosy potrzebuje bowiem szamponu odpowiedniego do swojej sierści, podobnie zresztą jak owczarek niemiecki krótkowłosy. 

Jak w przypadku wszystkich psów, musimy pamiętać o kontrolowaniu długości pazurów i przycinaniu ich, jeśli pies nie ma możliwości ich naturalnego ścierania (np. nie chodzi często po betonowej nawierzchni). 

Reklama
Reklama

Owczarek niemiecki – szczeniak 

Owczarek niemiecki to rasa bardzo aktywna i potrzebująca dosyć dużo ruchu dla utrzymania dobrego samopoczucia i kondycji psychicznej. Jeśli nie zadba się o ten aspekt, mały owczarek niemiecki może stać się sfrustrowany i rozwinąć szereg niepożądanych zachowań, dlatego już od najmłodszych lat należy o tym pamiętać. 

Szczeniaki owczarka niemieckiego można na początku wyprowadzać na krótkie, codzienne spacery (najlepiej założyć mu w tym celu szelki), a także systematycznie zapewniać możliwość zabawy z innymi psami na zabezpieczonym, ogrodzonym terenie, co ułatwi prawidłowy przebieg procesu socjalizacji. Szczeniak owczarka niemieckiego wyrośnie dzięki temu na dobrze wychowanego, grzecznego dorosłego. 

Poza podstawowym kursem psiego przedszkola rozważyć można wypróbowanie ze szczeniakiem owczarka niemieckiego innych typów treningu, jak agility, śledzenie na podstawie zapachu czy… skoki do basenu! Kiedy owczarek ukończy rok, można rozpocząć z nim także trening kondycyjny, jak bieganie czy pływanie. 

Owczarki niemieckie szczeniaki podobnie jak dorosłe psy będą wierne i posłuszne swoim opiekunom, ale dla wykształcenia prawidłowej relacji i kultury treningu, istotne jest zachowywanie spokoju i bycie stanowczym, ale nie agresywnym czy poirytowanym. Zarówno u szczeniaka owczarka niemieckiego, jak i u psów dorosłych najlepiej sprawdzi się trening oparty na bodźcach pozytywnych i nagrodach. 

Owczarek niemiecki – zdrowie 

Psy owczarki niemieckie narażone są na choroby będące rezultatem chowu wsobnego. Zaliczają się do nich m.in. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, które powodują u psa 

ból i mogą rozwinąć się w artretyzm. Można zmniejszyć ryzyko, że naszego owczarka spotka choroba układu kostnego, poprzez wybór odpowiedniej hodowli, zapewniającej badania pod tym kątem, podawanie psu wysokiej jakości karmy, a także ograniczanie obciążającej dla stawów zabawy (np. podskoków). 

Owczarki niemieckie mają też większą skłonność do mielopatii zwyrodnieniowej (choroba rdzenia kręgowego) i choroby Von Willebranda (choroba krwi). 

Owczarek niemiecki – długość życia 

Średnia długość życia owczarka niemieckiego to ok. 11 lat. To ile żyje owczarek niemiecki zależy jednak w dużej mierze od tego, jaka opieka została mu zapewniona i z jakiej hodowli pochodzi. 

Owczarek niemiecki – cena 

Tak samo jak w przypadku każdej innej rasy, cena nie może być czynnikiem decydującym o wyborze hodowli. Jeśli zobaczymy ogłoszenie “owczarek niemiecki długowłosy szczeniak 800 zł” (dla jasności – to samo tyczy się ogłoszenia, w którym oferowany jest w tej cenie owczarek niemiecki krótkowłosy szczeniak), możemy mieć w zasadzie pewność, że zostało ono zamieszczone przez żądnych zysku właścicieli pseudohodowli. 

Takie miejsca to prawdziwe piekła na ziemi urządzone psom przez człowieka i absolutnie nie powinno się napędzać ich dalszej działalności, generując popyt na szczeniaki owczarka niemieckiego z takiej hodowli. Wiąże się to nie tylko z cierpieniem jego rodziców, którzy zmuszani będą do życia w koszmarnych warunkach i rodzenia kolejnych pokoleń na sprzedaż. Także szczeniak, którego weźmiemy do siebie, narażony jest w dużo większym stopniu na choroby i cierpienie. 

Nie warto fundować tego ani jemu ani sobie. Owczarki niemieckie to wspaniałe, lojalne zwierzęta – powinniśmy wykazać się taką samą lojalnością wobec nich już na samym początku i postawić na sprawdzone, zarejestrowane hodowle. 

Jeszcze lepszym pomysłem jest poszukanie fundacji, która opiekuje się psami tej rasy i adoptować owczarka niemieckiego, który został wcześniej skrzywdzony przez człowieka. Przykładowe organizacje tego rodzaju to Owczarek w potrzebie czy Stowarzyszenie Miłośników Owczarka Niemieckiego SMON.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Rasy psów z włosami

Psy z włosami są idealną opcją dla alergików uczulonych na sierść, którzy kochają zwierzęta, ale [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama